הדפסה
כרגע הארכיון מכיל 194 מקרים (עמוד 9 מתוך 20):

ממצאי מבקר המדינה: החיילים לא ממוגנים: צה"ל התעלם ולא דיווח אמת...!   (18/9/2005)
בדוח מבקר המדינה שהוגש ביום 31.8.05 ביקורת קשה על צה"ל בשל אי תיקון ליקויים העולים מממצאי המבקר מזה שנתיים בנושא מיגון החיילים. כן נשמעה מפי המבקר החדש ביקורת נוקבת על כך שצה"ל לא מסר פרטים נכונים למוסד המבקר וכפי שיסתבר, כך גם לוועדה לביקורת המדינה של הכנסת.
 
"פורום החפ"שים" יזמו דיונים בכנסת בעזרת ח"כ כבל וחברי ועדת ביקורת המדינה ויחד עם צוות אתר "הקשב" יזמו המעקב במשך שנתיים אחרי הנושא והובילו אל הביקורת ואל הממצאים של המבקר על צה"ל כפי שאלה פורסמו זה עתה. כפי שיפורט בהמשך, "פורום החפ"שים" השתתפו בדיונים בועדת הכנסת והעבירו ביקורתם ועמדתנו המשותפת בדבר הסכנה לחיי החיילים בתחום המיגון האישי בצה"ל, מצב אשר כבר גבה קרבנות. חיילי מילואים העידו בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת והתעמתו עם הנתונים שצה"ל מסר (עוד על פעילות הפורום). התברר כי גם המבקר העיר על ה"פערים" בין מה שנציגי צה"ל בכירים מסרו לבין העובדות. (לחץ לקרוא הפרטים שהובאו באתר) (לממצאי הדוח לשנת 2002)
אי קיום הוראות : חומר רעיל מסכן בריאות החיילים במחסום סמוך לשכם !   (2/9/2005)
חדשות MSN : חיילים הוצבו במחסום סמוך לאתר מסוכן ורעיל . (לא נגענו)
שבחים לדוברת, לחיילי צה"ל (וגם למשטרה) שהראו לכולנו דוגמא ומופת !   (23/8/2005)
שבחים לדוברת צה"ל תא"ל מירי רגב ולפיקוד הצבא על השקיפות באמצעות ההחלטה לאפשר סיקור פעילות הצבא וכוחות הביטחון בימי ההתנתקות. אין ספק כי המראות על המרקע נגעו ללב כולנו והאדירו את תדמית הצבא ושאר כוחות הביטחון. התנהגותם האצילית והאנושית של חיילי וקציני צה"ל (כמו גם שוטרי וקציני משטרת ישראל) במילוי אחת המשימות הקשות והרגישות בתולדות המדינה ובשליחותה מול אזרחים, במצב כה מורכב ועדין - הם דוגמא ומופת לכולנו. כושר העמידה וההבלגה מול מראות קורעי לב ומול גידופים אין ספור ראויים לציון. לכן, חשוב לזכור כי אלה בנינו ובנותינו, הם - כל כוחות הביטחון - כוח המגן שלנו. הם בודאי אינם האוייב וכמובן האזרח אינו מטרה. בקשתנו מהציבור הבא במגע עם כוחות הביטחון: גם ברגעים קשים וטעונים, אל תעיזו לפגוע בשום צורה בלובשי המדים. לא באמצעות מילים וחלילה במעשה.
 
כמי שעושים למען החיילים, בטחונם ושלומם, אנו מביעים זעזוע וסלידה מאלו שהעיזו ביום 18.8.05 באירועי כפר דרום לתקוף שוטרים וחיילים ולסכן חייהם בעת מילוי תפקידם. החמור מכל, מעשי פורעי החוק אשר לא רק תקפו במוטות ברזל ובצבע את אנשי הביטחון, אלא ככל הנראה השליכו והתיזו בין היתר ביודעין חומצה שהתבררה כחומר מסוכן מסוג סודה כאוסטית (ראה פרטים), שהוא חומר רעיל הגורם לנזק לגופו של אדם.התוצאה -כוויות וצריבה בגופם ופניהם של שוטרים וחיילים, עד שנזקקו אלה לאישפוז בבית חולים. מי שתקף וגרם לחבלה חמורה ללובש מדים, ישא בתוצאות מעשיו.
 
אנו מחבקים אל ליבנו את חיילי צה"ל וקציניו ואת אנשי משטרת ישראל ומג"ב ומאחלים החלמה מלאה לאלו שנפגעו. אנו גם מחזקים את ידי שלטונות אכיפת החוק בהחלטתם למצות את מלוא חומרת הדין עם מי שפגעו במתכוון באנשי כוחות הביטחון. שום מחלוקת או כאב אינם יכולים להצדיק מעשים נפשעים שכאלה.
על אף הוראות מקרפ"ר : מחדל רפואי נוסף – שרק בנס לא הסתיים באסון !   (24/7/2005)
במקרה הבא לא נדרש כל ידע רפואי מיוחד דווקא, אלא הקפדה על הוראות, התנהגות של רופא סביר, שיקול דעת, ויותר מכל - הפעלת הגיון ושכל ישר. ואולם, בבחינת השתלשלות המקרה, לא נטעה אם נאמר כי אף לא אחד מפרמטרים אלה היה בנמצא. במקרה זה, נקדים ונאמר : מבחן התוצאה הוא שסוף טוב הכל טוב. אולם, הכל ביד המקרה ולא כתוצאה מטיפול רפואי ראוי. וזה החלק החמור באירוע זה.
 
לפני כחודשיים, סמוך למוצב בו הוא משרת בחברון, נמצא י' לוחם בגדוד צנחנים ברכב מבצעי. בנסיבות אלה, החל לפתע הרכב מתדרדר במהירות, עד שנבלם בחוזקה בתוך קיר. כתוצאה מכך, נחבט ראשו של י' בשמשת הרכב שהתנפצה. התוצאה : ראשו נפתח ודם פרץ מהפצע שנפער בראשו. י' פונה למרפאה צבאית סמוכה של מפקדת גדוד מסויים. כאן, מתחילה השתלשלות של אירועים, אשר מעלה שאלות קשות בדבר לקיחת סיכונים מיותרים , שאלות להן אין כל הסבר הגיוני, כפי שתיווכחו.
החיילים סבורים : על סדר היום של הרמטכ"ל החדש – הרפואה בצה"ל !   (10/7/2005)
בסקר שערכנו כאן בקרב 139 חיילים, התברר כי קרוב ל- 47% מהם סבורים שהטיפול הרפואי בצה"ל הינו אחד הנושאים הדחופים שראוי כי יהיו על סדר יומו של הרמטכ"ל החדש, רב אלוף דן חלוץ.
נושא נוסף שראוי הוא לבחינת הרמטכ"ל – מציאת דרכים לשיפור המוטיבציה של החייל – 23% מן החיילים.
אין ספק, לצה"ל משימות קשות בתקופה הקרובה, אולם, חשוב כי הרמטכ"ל יטה אוזן להלך הרוח שמתבטא בסקר שהבאנו (לחץ לסקר).
 
בקרוב: הצעות חוק חשות מוגשות בכנסת ביוזמתנו בעניין זכויות החיילים. נביא אליכם פרטים ברגע שנוכל להביאם.
בנוסף, אנו שוקדים על מציאת פיתרון למספר פניות בעלות עניין ציבורי, אשר גם אות נביא לידיעת חיילים.
 
ראוי לברכה : הנה יוזמה ברוכה שלא נותר לנו אלא לעודד שכמותה :
בבית הספר למ"כים ולמקצועות החי"ר (ביסלמ"ח) החליטו לשפר את הכשרת המ"כים ולהוסיף לפעילות סדנה העוסקת בכבוד האדם וביחסי מפקד-פקוד. הסדנה נועדה לעזור למפקדים הטריים להתמודד עם תופעות של פגיעה בפלסטינים ושל הפליית חיילים צעירים. הסדנה תעסוק, בין היתר, בדרכים ידידותיות לפנייה לחיילים, בביטויים ובאמירות של מפקד ובשפת גוף.
למרות המהפכה בדין המשמעתי : מחבוש לתקופה ארוכה באמצעות אל"מ !   (29/6/2005)
לפני כשנה צה"ל יזם תיקון חקיקתי שהביא למהפכה בשמירת חירויות הפרט של חייליו , בשני היבטים : האחד - כאשר הגדיר מחדש בעלי התפקידים והדרגות הרשאים לשלוח חייל למחבוש במסגרת הדין המשמעתי והשני, באשר למספר ימי המחבוש המקסימלי (מקסימום ימי מחבוש - 28 יום לעבירה ובסמכות קצין שיפוט בדרגת אלוף משנה ומעלה - ראה כאן סעיף ד'). על כך אף בירכנו את צה"ל שהביא את ההליך המשמעתי אל העידן החוקתי שקנה לו שבט במשפט בישראל.
 
אולם נראה כי יש מפקדים בצה"ל אשר לא השלימו עם מהפכה זו. כך, מפקדים אחדים מצאו שיטה כיצד לרוקן מתוכן את מטרת השינוי בפקודות ולהביא לענישה בה חייל נשלח למחבוש למלוא התקופה המותרת. השיטה – קציני שיפוט בדרגת אלוף משנה כערכאה ראשונה. עקרון הטמעת המשמעת חשוב ככל שיהיה, חייב הוא להיות כפוף למידתיות, לכללי הצדק ובמסגרת הוראות הדין.
 
עוד מתברר למרבה האירוניה, כי חלק מאותם קציני שיפוט בכירים, אינם מכירים את סמכותם ו/או את רזי ההליך עליו מופקדים. לדוגמא: כך קרה במקרה בו נדון חייל ע"י מח"ט יהודה אלוף משנה חגי מרדכי ללא שהקפיד לבדוק גירסת החייל (לחץ כאן), כך נקבע ע"י בג"צ במקרה של החייל יוסף פילנט אשר נשפט ע"י אלוף משנה דרור רופא בהליך המנוגד לפקודות (לחץ כאן) . כך, במקרה נוסף אותו אנו מביאים כאן בהמשך, בו נשפט החייל נ.ט מחיל האוויר ע"י אלוף משנה מאיר בן שיה לפני חודשים אחדים למחבוש של...35 יום. ושוב, אתמול הוחלט להעמיד את הסרבן החייל אבי ביבר לדין משמעתי לפני ...אלוף משנה דוד מנחם. מפקדו של זה, תא"ל אביב כוכבי בראיון לתקשורת ולפני משפט קבע עמדה והבטיח כי..."...החייל יקבל פסק דין ראוי..." (לחץ כאן).
בדוגמאות שהבאנו, לא נקטה הפרקליטות הצבאית בצעדים פיקודיים כנגד אותם קציני שיפוט אשר לא קיימו הפקודות ו/או לא הקפידו בזכויותיהם של החיילים.
שוב זה קורה - טיפול רפואי לקוי סיכן חייו של חייל ! לידיעת חר"פ ובקו"מ גם !   (14/6/2005)
עד לפני כמה חודשים, היה ר' בחור בריא, לוחם בצנחנים. הוא נבחר לעבור קורס מכ"ים של חי"ר בבסיס ביסל"ח שבדרום. באחד האימונים בקורס, קיבל ר' מכה חזקה בחזה אשר ממנה נפל והתעלף. הוא הובהל אל המרפאה בבסיס. כששב להכרה התלונן על כאבים עזים בחזה וקוצר נשימה. רופא שבדק אותו, קבע כי "מצבו הרפואי תקין" ונתן לו כדורים נגד כאבים. הרופא המליץ כי יופנה לעשות צילום חזה, במקום להחליט על פינוי לצילום בדחיפות. אולם רק לאחר כחודש של תלונות חוזרות על כאבים , נשלח למרפאת חר"פ דרום.
 
צילום: עופר מאירשם ביצעו צילום חזה והוברר כי יש סכנה לחייו . מייד הובהל באמבולנס לבי"ח סורוקה, שם הוכנס לחדר הלם לרפואה דחופה והרופאים שם הבחינו במצב של "התמוטטות הריאה ומצב חירום של "חזה אויר" – פנאומוטורקס (בהגה הרפואית) אשר החל ללחוץ על הלב ויש צורך מיידית לנקז האויר שנכנס לחזה. בחדר ההלם הוכנס צינור אל תוך החזה לניקוז האויר ולאחר מכן נותח כדי לטפל בריאה שנפגעה.
סמל אהוד שניאור ז"ל. המ"כ גרם למותו. המסר שמאחורי ההרשעה !    (6/6/2005)
לראשונה בתולדות צה"ל הורשע מ"כ בגרימת מותו של פקודו סמל אהוד שניאור ז"ל (בתמונה)עקב טירטור והתעללות. החידוש באופן טיפול צה"ל במקרה זה (בניגוד לתחקירים) - הוא כי כאן הועמדו לדין האחראים.  בעיקר בשל לחץ ההורים על הצבא.מ"כ נוסף הורשע קודם לכן בהתעללות. כנגד המ"מ שלפי פירסום ידע על המתרחש לא ננקטו צעדים חמורים. בסמיכות זמנים הוגש כתב אישום נוסף לבית דין דרום על מקרה אחר (שאירע בהפרש פחות משנה ממקרה זה) בעבירה של גרימת מוות ברשלנות של החייל גיא גמליאלי ז"ל כנגד מפקד קורס בדרגת סגן (ראה פרטים).  
 
לפני 3 שנים , מת סמל אהוד שניאור ז"ל במהלך אימון מתקדם של יחידת דובדבן במיתקן "אדם" (לחץ לתזכורת). בעקבות מותו של אהוד ז"ל, קמה צעקה ציבורית והציבור (התייחסנו כאן באתר ) הצטרף לדרישת הוריו מצה"ל לפתוח בחקירה מקיפה. ביום 2.6.05 , קרוב לשלוש שנים מקרות המקרה, בית הדין הצבאי הרשיע את נ', מי ששימש אז כמ"כ הישיר של אהוד ז"ל במעשים ובהתרשלות שגרמו למותו. אנו מבקשים להתעכב על המסר בעקבות הרשעה זו .
 
"הנאשם, כמפקד כיתה של חיילים בהכשרת יסוד...בהתעלמו מכלל ההוראות הקיימות, בנטלו סיכון לחיי אדם, ולאחר שלא נקט באמצעי הזהירות הדרושים, חרג מסטנדרט של סבירות והתרשל". אמרו השופטים והוסיפו " הנאשם הפגין במעשיו העדר רגישות ביחס למצבו של המנוח, שהיה ידוע לו...אופי המעשים, המשא הכבד וההערות המעליבות שהטיחו הנאשם ומפקד הכיתה השני במנוח פגעו בכבודו והשפילו אותו. הנאשם הפר את ההוראות הקיימות, אשר נועדו להגן על נפשו ובריאותו של המנוח, תוך שהוא נוטל סיכון לפגיעה ממשית במנוח..."
 
בית הדין של מפקדת זרוע היבשה לא קיבל עמדת פרקליטיו של נ', כי טיפול רפואי רשלני הוא הגורם למוות. אנטומיה של מוות מיותר לחלוטין. המדאיג בכל הפרשה היא העובדה כי במהלך המשפט, נשמעו עדויות על כך שמפקדים חרגו מן ההוראות והפקודות ולצערנו זה לא מקרה יחיד. מהו המסר? הנה הוא לפניכם....
בלעדי : בעקבות הפירסום על הרפואה בצה"ל : דיון בכנסת והצעת חוק בדרך !   (30/5/2005)
תחקיר מגזין "מנטה" והפירסום הנרחב באתר Ynet בסוף השבוע האחרון על המתרחש בתחום רמת הטיפול הרפואי שמוענק ע"י מערך הרפואה בצה"ל לחיילים – המבוסס גם על מקרים שטופלו עלידנו - (לחצו לראות כל הפרטים) פירסום אשר הובא באופן נרחב גם כאן (לחץ למאמר) מכה גלים גם במסדרונות הכנסת .
 
ועדת חוץ וביטחון זומנה לדון בנושא כבר בימים הקרובים על פי הצעה לסדר שהגיש ח"כ חמי דורון, סגן יו"ר הכנסת. בנוסף, צוות הקשב , מקדם יוזמה של ח"כ להגשת הצעת חוק ובקשה לערוך דיון במליאה באופן הטיפול הרפואי של צה"ל בחייליו. זאת ועוד : בימים אלה נשקלת יוזמה נוספת של צוות הקשב לדיון ציבורי בשיתוף גורמים רלוונטיים כמו נציגי משרד הבריאות אנשי ציבור ומשפט, הורים, ועוד – וכל אלה - על מנת לקדם החלטות על שינוי המצב הקיים.
 
אנו נברך על כל יוזמה, רעיון והצעה שתפנו אלינו כיצד ניתן לפתור את סוגית איכות וזמינות הטיפול הרפואי הראוי לחיילים. לאלה המבקשים להביע דעתם בפני ועדת חוץ וביטחון שתדון בנושא, אלה דרכי הפנייה לועדה :

טלפון: (איזור חיוג ירושלים) 6753123 / 6753143                                                 
פקס: (איזור חיוג ירושלים) 6753100

דואר אלקטרוני :                v-bitchon@knesset.gov.il
 
אתר "Ynet" - תחקיר "מנטה": חיילים לא מקבלים טיפול רפואי ראוי !   (28/5/2005)
תחקיר מגזין "מנטה", שיצא לדוכנים בחודש מאי השנה, בעניין איכות הטיפול הרפואי הניתן בצה"ל לחיילים - - המבוסס גם על מקרים שטופלו באתר "הקשב" - פורסם בכותרת ראשית באתר Ynet מיום 27.5.05 (לחצו לכתבה). עיון ביותר מ- 340 תגובות שבאו בעקבות הפירסום, לא מותיר מקום לספק: על צה"ל לפעול להעברת הטיפול הרפואי בחיילים אל מחוץ לצבא. שירותי הרפואה בצה"ל - כפסע לפני פשיטת רגל.  הציבור אינו נותן אמון במערכת הרפואה הצבאית. ולא רק הציבור - גם החיילים עצמם: כך על פי סקר שערכנו כאן באתר (לחצו לסקר) וכך גם לפי סקר שערך צה"ל אשר תוצאתו - כל חייל שלישי אינו מרוצה מהטיפול הרפואי בצבא.
 
לאחר פירסום הכתבה ביום 27.5.05 באתר Ynet התקבלו באתר "הקשב", ביממה אחת, קרוב למאה פניות, כשהמשותף לכל הפונים - הורים וחיילים - הוא היחס ואיכות הטיפול במערך הרפואה בצה"ל, במקביל לדרישה להוציא את הטיפול בחיילים מידי הצבא. המדובר במקרים רבים של תיפקוד לקוי של מערך הרפואה. על חומרת המצב הנוכחי, שעליו עמדנו פעמים רבות כאן באתר, יכול ללמד גם ההווי שנרקם סביב נושא הטיפול הרפואי בצה"ל: הנה קטע מתוך השיר "בלדה לחובש" ששלח אלינו חייל, אשר נכתב במילים עכשויות, מתובל בלא מעט סרקאזם - שורה אחת שאומרת הכל: "נפצעתי מכדור - צעק אז הפצוע ... מסדר חולים יש רק בשש, ענה לו החובש..."
   << קודם   1   2   3   4   5   6   7   8  9  10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   הבא >>