הדפסה
כרגע הארכיון מכיל 194 מקרים (עמוד 7 מתוך 20):

חקירת מותו של מלש"ב בגיבוש קורס הטייס : מחדלים חמורים בטיפול רפואי !   (19/12/2006)
ועדת הבדיקה שהקים צה"ל לחקירת מותו של איתן שרון ז"ל שמת מ"מכת חום" תוך כדי מסע בגיבוש לפני ארבעה חודשים, הגישה ממצאיה למפקד חיל האויר. מפקד החיל ביקש השלמות נוספות. הועדה קבעה כי ניתן היה להציל את חיי הנער אילולא מחדלים חמורים בטיפול הרפואי בו בשטח. שרון ז"ל, בן ששכל אביו טייס חיל האויר בתאונת מסוק יסעור, היה במותו מלש"ב מועמד לקורס טיס. הועדה מטילה אחריות על חיל האויר. הממצאים* : מירב המחדלים בתחום שבאחריות חיל הרפואה. במקביל גם מצ"ח מנהל חקירה.
 
הממצאים קובעים כי מתוך 12 חובשים שליוו את אימוני הגיבוש, שמונה היו בלתי כשירים ובכלל זה החובש שטיפל בשרון אשר כחובש מילואים עבר הכשרה מקפת אחרונה לפני 7 שנים בתחום עיסוקו.
 
עוד קובעת הועדה: החובשים לא איבחנו נכון המצב הרפואי והטיפול שניתן היה לקוי. "...הקצאת חובש לא כשיר... תרמה לאי מתן טיפול נכון בזמן קריטי... הסגל הרפואי והפיקודי,לא היה מיומן ולא היה ערוך כנדרש לביצוע פינוי רפואי... עוצמת חוסר ההבנה כי מדובר במכת חום, מומחשת בכך שהחניך הונח על רצפת ארגז חמה בתוך רכב חם..."
 
זאת ועוד : בשל אי זיהוי חומרת המצב, נמנע טיפול חיוני מיידי. ברכב הפינוי לא היתה אלונקה, מכשירי הקשר לא איפשרו להזעיק עזרה ונאלצו להשתמש בסלולרי. האמבולנס הצבאי שהוזעק לא היה מצוייד בכל הנדרש להצלת חיים. לא הועברה הודעה לבי"ח סורוקה כנהוג בצה"ל כי בדרך אליהם חייל מונשם ובסכנת חיים ובית החולים לא נערך מראש מה שהיה חוסך זמן יקר. (מהי "מכת חום"? - לחץ כאן)
 
קצין בכיר במיל' בתחום חקירת תאונות : "כשלים שהם בגדר רשלנות". עוד על ממצאי הועדה ופרטי המקרה כפי שפורסמו בהרחבה באתר "Ynet *" : לחץ כאן  וכאן .
בג"צ: מי שבחר במסלול קדם צבאי עם גיוסו, ניתן לראותו כמסכים לתנאיו!   (9/12/2006)
מי שבוחר לקראת שירותו במסלול של הכשרה קדם צבאית, חייב לבדוק היטב מהם תנאי ודרישות ההכשרה ולשקול לפני ההכשרה באם הוא מוכן לעמוד גם בתמורה שידרש ע"י צה"ל לאותה הכשרה. כאותה אימרה ידועה האומרת ש"אין ארוחות חינם". בהחלטת בג"צ שעיקרה נביא כאן, גם ביקורת מצד השופטים על שימוש בבג"צ כמעין "בית דין לסכסוכי עבודה" בין חיילים לרשויות הצבא, בהעדר מסגרת דיונית אחרת.
 
בג"צ דחה ביום 5.10.06 עתירה אשר הוגשה ע"י שני תכניתנים בצה"ל באמצעות עו"ד זאב פישר, ולפיה נטען כי מאחר ולא הוחתמו העותרים על חוזה לשירות קבע , לא ניתן לחייבם בשירות הנוסף ועל צה"ל לאפשר שחרורם. בג"צ קבע כי מי שעבר קורס קדם צבאי שאינו נמנה כתקופת שירות בצה"ל, יש לראותו כמי שמחוייב בתמורה החלה על כולם ולפיכך גם העותרים כחבריהם, חייבים בשירות בקבע לאחר שירותם הסדיר (בג"צ 6337/06).
 
בג"צ קבע כי חבריהם לקורס הוחתמו על שירות נוסף לשירותם בסדיר בן שנתיים וחצי בקבע בתמורה להכשרה הקדם צבאית וכי העותרים לא הוחתמו בשל טעות של צה"ל. לפיכך, לא ראוי כי בשל טעות זו, מצבם יהיה שונה מחבריהם שהוחתמו בשל אותו קורס קד"צ. יחד עם זאת, שופטי בג"צ מעירים על אופן התנהלות הצבא בהחתמת חיילים צעירים על התחייבויות.
פסק הדין משליך לא רק על ההכשרות בקורסים קדם צבאיים, אלא חשוב גם לנושא השירות בקבע ועל עליונות עיקרון השיויון. בשל חשיבות ההחלטה, נביא כאן עיקריה.
עוד חדשות ועידכונים !   (2/12/2006)
פגישה עם קב"ן, ללא ראיון מפקד – כל חייל שירצה להיפגש עם קב"ן לא יאלץ לעבור ראיון מקדים אצל מפקדו והוא יופנה על פי בקשתו לפגישה עם קב"ן.
 
בקרוב,שינוי במסלולי קצונה ללוחמים – גיל היציאה לקצונה יאוחר וקצין חדש יחוייב בשירות של 21 חודשים ביחידתו (במקום 17 כיום) ל"צבירת נסיון". לוחם היוצא לקצונה יחתום על הארכת שירותו בקבע לשנה וארבעה חודשים(במקום שנה כיום).
 
שיבוץ מחדש – בצה"ל יאפשרו לחייל שנשר מהכשרה אליה נשלח עם גיוסו להחליף שיבוץ ולצאת להכשרה לתפקיד אחר ובתנאי שנותרה לו תקופת שירות מספקת לתרום בתפקידו החדש. התוכנית החדשה תצא לדרך תחת השם "מהפך במיצוי" . (פיתרון יעיל למי שאינם מרוצים משיבוצם במועד הגיוס).
 
פרוייקט של פתיחות ויוזמה בצה"ל : חיילים הומוסקסואלים מלווים בני נוער לפני גיוס בהתמודדות עם גילוי הנטייה ובמידע שיש בו להפיג חששם לקראת שירות בצה"ל.
 
המשכורת ב...SMS – בצה"ל מתחילים בניסוי לפיו יוכל כל חייל בסדיר ובקבע לדעת את גובה המשכורת שתיכנס לחשבונו, כבר בסיום החודש החולף באמצעות הודעת SMS לטלפון הסלולרי. השירות חינם, אך יהיה צורך ברישום אליו באתר מחלקת פרט באתר "צה"לנט".
 
מתנת גיוס - תיק גב חובה לכל חייל וחיילת – החל מהגיוסים הקרובים, בצה"ל החליטו כי כל חייל שינוע בדרכים ישא תיק גב שחור שיבחר בנפח שבין 12 ל25 ליטר. חיילים לא יורשו לשאת תיקים פרטיים בצורות או בצבעים שונים בדרכים. התיק יהיה חלק מן ההופעה החיצונית, כמו הכומתה וחייל שיהיה ללא התיק או עם תיק אחר,יטופל משמעתית. לגבי חיילים המצויים בשירות,טרם התקבלה החלטה לחלק גם להם תיק תואם.
חדשות "הקשב": ובראשן – מניעת תופעת ההתאבדויות בצה"ל !   (22/10/2006)
עידכונים בקרוב :
- עידכון מידע חוקתי – בקרוב נעדכן בהחלטות חדשות של בית המשפט העליון בנושאים הנושקים לזכויות החיילים וכן במידע על שינויי חקיקה ועידכוני פקודות.
 
- בעקבות בג"צ  6337/06 – (שם-הערות כב' השופט רובינשטיין מפיסקה ה'), ובג"צ 1425/06 (הערת כב' השופטת ברלינר בפיסקה 4 שם), מתגבש בלשכת עורכי הדין רעיון לבחון יוזמה להצעת חוק להקנות סמכות לבית הדין לעבודה לדון בסכסוכים אגב שירות שבין אנשי הקבע לצבא כמעסיק.(בקרוב נסקור כאן את משמעות הנאמר בפסיקה)
 
- עידכון בנעשה למניעת ההתאבדויות בצה"ל – לפני פרוץ המלחמה הועלה הנושא לדיון בפורום ועדת צבא וביטחון ע"י עוה"ד סמי איליה ורומן בריק. כעת יקבע בהקדם מועד חדש להמשך הדיון בהשתתפות חברי הועדה , צוות הבדיקה שהוקם בצה"ל לנושא זה ונציגי מפצ"ר ובראשם סגן הפרקליט הצבאי הראשי. כעת יקבע מועד קרוב חדש לדיון.
 
- ביום 26.10.06 מתקיים הדיון בבית המשפט העליון בעתירתו של עו"ד סמי איליה - יוזם ומקים אתר זה, כנגד מעסיקתו (באולם ב' - בג"צ  - 6634/05) אשר הורתה לו להפסיק להפעיל את אתר "הקשב".(לתזכורת: לחץ כאן)
 
- חופש המידע בצה"ל: אנו ממשיכים במעקב  לפירסום הפקודות הרלוונטיות להגנה על זכויות החיילים אשר טרם פורסמו לעיון הציבור.
 
- מיגון : נמשיך לעקוב אחר יישום ממצאי מבקר המדינה בנושא מיגון אישי של חיילים וכלי רכב קרביים.
פתיחת ערוץ לתלונות על ליקויים שסיכנו חיי חיילים בלחימה בלבנון !   (28/8/2006)
"יש חשיבות לחשיפת ליקויים, אחרת אין דרך להביא לתיקונם" – (רב אלוף דן חלוץ בראיון לערוץ 10 21.7.06).
 
"אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר" - שופטי בג"צ בסדרת עתירות שנושאן שקיפות.
ואנו מוסיפים : יש לקדם מטרה זו של הרמטכ"ל - תיקון הליקויים - יש להביא כוונה זו לידיעת החיילים כדי לסייע בהשגתה.
 
אנו מבקשים להיות קשובים לכלל החיילים בסדיר ומילואים אשר השתתפו בלחימה בלבנון ונתקלו בליקויים אשר היה בהם לסכן חיי החיילים ו/או שלומם שלא כתוצאה מפעילות לחימה. אנו נעשה להביא לטיפול ומעקב לשם תיקון הליקויים. עוד פרטים ודרכי הפנייה וכן מהם הנושאים כאן בהמשך.
 
למען הסר ספק, נדגיש כבר עתה כי לא תתקבלנה פניות בעלות זיקה או אופי פוליטי. האתר איננו שותף לכל מחאה שהיא ואין האתר שם עצמו במקום כל ועדת בדיקה שתוקם ע"י מוסדות המדינה. מטרתנו לעשות לתיקון הליקויים כפי שיפורט ולוודא כי נצמצם סיכון שלום החיילים.
 
מאז הקמתו של האתר לפני שלוש שנים, הטיפול בקידום נושא מיגון החיילים וכלי הרק"מ הפך ליעד המרכזי בפעילותנו למען החיילים(לחץ כאן - וכאן לרשימה החלקית). עורכי הדין סמי איליה, רומן בריק יחד עם צוות האתר ובשיתוף ויוזמה של פורום חיילי המילואים (פורום החפ"שים) תרמו למעקב מבקר המדינה אחרי נושא זה, אשר נדון גם בהשתתפותנו בועדה לביקורת המדינה של הכנסת (לחץ לפרטים). המלחמה האחרונה בלבנון הוכיחה כי נהגנו נכון, אף כי נדהמנו מהיקף חוסרים במיגון אישי לחיילים ולכלי הרכב הקרבי בלחימה (טנקים,נגמ"שים ועוד).
 
פנייתכם אלינו חשובה עד מאוד כדי להביא לתיקון הליקויים. במשרד מבקר המדינה עוסקים בימים אלה על הקמת צוותים לבדיקת האירועים בהקשר למלחמה ובכלל זה הליקויים בצה"ל – לשם אנו מכוונים ואנו מתכוונים ליזום פגישה עם מבקר המדינה בנושא הליקויים שעליהם תצביעו בפניותיכם אלינו. דעתנו היא כי לא קיים בצה"ל מנגנון פיקוח על יישום ממצאים וביצוע המסקנות ומכאן הבסיס להולדת המחדלים.
ליבנו עם הכוחות העושים כעת לשחרור החיילים בעזה ובלבנון !   (28/6/2006)
מ
בעיקבות דוח נקח"ל החמור : על סיכון חיים ופגיעה בזכויות – להעניש מפקדים !   (8/5/2006)
היום (8.5.06) הוגש הדוח השנתי לשנת 2005 של נציב קבילות החיילים . מדברי הנציב במסיבת העיתונאים, מעיון בדוח המלא וכן מהפירסום לציבור, עולה תמונה קשה העולה כדי ראיות של ממש והמצביעה על תופעה של פגיעה בזכויות חיילים מצד חלק מהמפקדים.
 
זלזול בכבוד האדם שיש בו משום סכנה לשלום החיילים, התעללות נפשית ופיזית של חלק מבין מפקדי צה"ל, אדישות למצוקות חיילים ושימוש נרחב בכוח השררה ללא צורך. אנו מפנים לסוגיות הבולטות שפורסמו (לחץ כאן) (וכאן) (וכאן) (וכאן). הנציב קובע: חיילי דובדבן סירבו פקודה באין מוצא. (לחצו מטה על "פרטים נוספים וציטוט מדו"ח נקח"ל")
 
הרמטכ"ל – אשר מהיכרות אישית עמו – קשוב ואיכפתי לבעיות הפרט, מינה בעקבות הדוח ועדה לבדיקת הממצאים והסקת מסקנות שתפקידה להגיש מסקנות תוך חודש ימים כיצד יש לטפל בתופעה. אך אין לטעות : שני הנכסים היקרים ביותר לצה"ל בסכנה של ממש – המשאב האנושי חיילי צה"ל - ותדמית הצבא. הכותרת של היום היא ככתובת על הקיר לעלול לקרות מחר. כאן לא די בהסברה. יש לנקוט בצעדים. האינטרס הציבורי דורש ומחייב זאת.
 
מפקדים שנהגו שררה וזלזול ביחסם לחיילים, שסיכנו חיים, שהתעללו נפשית וגופנית בחיילים, שנהגו בניגוד לפקודות והוראות הצבא, משנים שיבוץ או מטופלים "משמעתית" . הערת מפקד, נזיפה, אזהרה – לרוב, שום עונש של ממש - במקרים חמורים מאלה בגינם אותם מפקדים (שפעלו בניגוד לפקודות) ובהינף קולמוס, שולחים את פקודיהם לכלא. אף מפקדים ששיקרו לא הועמדו בכל המקרים לדין או הודחו מהצבא. אין שימוש בזרוע אכיפת החוק כנגד מפקדים. הגיעה השעה להעניש מפקדים אפילו בעונשי מחבוש. אם לא תהיה הרתעה, העשבים השוטים ימשיכו להרים ראש ויפגעו באדם שבחייל ובחוסן הצבא.
 
יש המפנימים מסר שגוי של חסינות לבעלי הדרגות. דוח נקח"ל אף מרמז בין הקשר האפשרי להתנהגות מפקדים ותופעת ההתאבדויות בצה"ל . לא מעט הטוענים – ואנו בינהם – כי יחסי מפקד פקוד הינם אחת הסיבות לתופעה.
 
מסקנה מתבקשת חשובה ונוספת שיש להניח כי חובה שתעמוד למול עיני צה"ל בדיון שיערך במטכ"ל בעקבות הדוח הוא הגדרה מחדש של המונח "המפקד הוא חזות הכל", שכן אין מנוס מהחשש כי יש מבין המפקדים המפרשים זאת באופן מוטעה (ואפילו בתום לב) כאומר הוא לעצמו: המפקד "מעל הכל" (להמחשה - לחץ כאן). "חזות הכל" הוא החוק - ופקודות במשתמע -  ולכן גם מפקד ככל האדם הוא פועל רק במתחם של אלה. רק שינוי במונח והבהרתו באופן ברור יהיה בו כדי להטמיע זאת .
 
על חובות המפקד - ראה גם פירסום בית הספר למשפט בצה"ל (לחץ כאן)
כי ...מצה"ל תצא הפסיקה החוקתית... וצבעי חאקי לחוקה שבדרך !   (6/5/2006)
חשוב ביותר לידיעת החיילים - ערעור פלילי 5121/98 : טור' רפאל יששכרוב נגד התובע הצבאי הראשי .
 
בית המשפט העליון בהחלטה תקדימית המשתרעת על פני 95 עמודים, "משנה סדרי בראשית" בכל המשפט הפלילי באשר לקבילות ראיות אשר תשליך על הדין הפלילי והמשמעתי בצה"ל. ביום 4.5.06 , ניתנה החלטה בהרכב של 9 שופטי בית המשפט העליון (ברוב 8 ), בערעור שהגיש חייל (אז בשירות סדיר) בשנת 98 כנגד התובע הצבאי הראשי ואחרים על הרשעתו תוך פגיעה בזכויותיו החוקתיות.  (לשכת עורכי הדין בישראל והסניגוריה הציבורית, נטלו חלק בגיבוש הפסיקה כ"ידידי בית המשפט").
 
פסק הדין מעביר ביקורת על פגיעה בזכויות החייל הנאשם בחקירתו ביודעין ואי כיבוד הנחיות הצבא אותה עת (כיום זה החוק) מצד חוקר מצ"ח לאפשר לו היוועצות עם עורך דין טרם חקירתו. (המקרה אירע ב17.12.1996 ).
 
שנה בלבד לאחר ביקורת בית המשפט העליון על התנהלות סדרי הדין המשמעתי בצה"ל במקרה החייל יוסף פילנט (ראה כאן) – ושבעקבותיה שונו סדרי הדין המשמעתי , שוב ביקורת על העדר הקפדה על סדרי הדין ושמירת זכויות חיילים בצה"ל, כשלא ניתנה זכות היוועצות עם עורך דין - (והפעם ע"י חוקר מצ"ח) - מה שהביא הפעם את בית המשפט לקבוע כללי יסוד לענין קבילות הראיות - הודאת נאשם במשפט הפלילי בישראל.
 
למען ההגינות יאמר כי המצב כיום טוב יותר מאשר בעת האירוע נושא הפסיקה האחרונה, אולם ראוי לציין כי לא מעט מזכויותיו החוקתיות של הפרט בישראל מושתתות על החלטות בית המשפט העליון מתוך הקורה בצה"ל ויש באלה ללמד על התפתחות הפסיקה החוקתית בישראל. שנת 1994 היוותה נקודת המפנה החוקתית בצה"ל אשר השפיעה כאמור על זכויות הפרט במדינה. הפסיקה הבולטת : בג"צ החיילת אליס מילר בעניין שיוויון הזדמנויות, בג"צ החייל שגיא צמח בנושא חירויות הפרט – שתי החלטות בהרכב 11 שופטים (לחץ לפרטים ולסקירת הפסיקה החוקתית).
 
בשל היקפו, אנו עדיין לומדים את פסק הדין החדש ונביא פרטי המקרה ואת עיקרי הפסיקה בהקדם.
 
ואולם, ניתן לומר כי החל מהיום, בכל מקרה שחייל מובא לחקירה בגין עבירה פלילית, (ואפילו נפקדות ועריקות) חובה להקפיד לאפשר לו התייעצות עם עורך דין לפני החקירה בין אם יועמד לדין בבית דין או בהליך משמעתי.
 
המסר העקיף שבפסק הדין : ראיות הנסמכות על הודאה בלבד של חייל (וכל נאשם במשתמע) לא בהכרח יביאו להרשעתו.
על התביעה להוכיח שני תנאי סף: האחד - שההודאה נמסרה מרצונו החופשי של החייל ולא השפיעו עליו,איימו עליו או הבטיחו לו כל מיני הבטחות ובאמצעותם הושגה ההודאה. השני - משקלה של ההודאה - איזה משקל אמון בית המשפט או בית הדין יתן להודאה זו כדי לוודא גם כשההודעה מרצון חופשי, שהנאשם לא מודה סתם או במה שלא חטא.
 
 הדבר מחייב את התביעה הצבאית לשקול מחדש אם על סמך הודאה בלבד ללא כל הוכחה נוספת (וחיצונית לדברי הנאשם) יש בכלל טעם להחליט להעמיד לדין - כפי שנהגה עד כה - או אולי רצוי לאמץ המדיניות הנהוגה במערכת התביעה האזרחית, לפיה רק הודעה, אין בה די ראיות להעמדה לדין.
ברכתנו לצה"ל ביום ההולדת ה-58 לעצמאות ישראל !    (2/5/2006)
מפקדים,מפקדות – חיילי וחיילות צבא ההגנה לישראל היקרים !
 
בפרוס עלינו שנת ה – 58 לעצמאות מדינת ישראל, שלוחה לכם ולשאר כוחות הביטחון במדינה בירכת חזק ואמץ. אזרחי ישראל חבים לכם חוב גדול. בזכותכם, בזכות אלה שנושאים על גופם את צלקות הקרב על עצמאות וביטחון ישראל ובזכות הנופלים במערכה, הגענו עד הלום.
 

רצינו רק לומר לכם באשר אתם – ללא הבדל דרגה ותפקיד, לכולכם - ביבשה באויר ובים כי אנו מחבקים אתכם אל ליבנו ונושאים תפילה ליושב במרומים, למען ישמור חייכם, יכוון צעדיכם ויחזק את צבא ההגנה לישראל . ביום ההולדת ה-58 למדינה אנו שולחים לכם ברכה. לצה"ל, לראש המטה הכללי, למפקדיו, לוחמיו וחייליו ולכלל אנשי כוחות הביטחון.
חיזקו ואימצו. אוהבים אתכם.

בערבו של יום העצמאות 2003 , עלה ברשת אתר "הקשב" . אז רק ל"תקופת נסיון". במלאת שלוש שנים לפועלנו, בהתנדבות טהורה, ללא כל תקציב ועזרה, אנו גאים על העשייה למענכם, בתחום שמירת זכויותיכם וביטחונכם ושמחים אנו להיות קשובים לכם.
 
אתר "הקשב" הראשון שנרתם למשימה לאחר 55 שנות עצמאות והיחיד בישראל שמקדם באופן יזום ובהתנדבות מטרות נעלות אלו. אנו עושים זאת באהבה בכח אדם דל וללא כל תמורה. אך בהתמדה ובשקידה אין קץ, מתוך אהבה לצה"ל ואיכפתיות לפרט. בהקשבה לכם, בפנייה לצה"ל לשם פיתרון בעיות ומניעת עוולות וסיכון חייכם, באמצעות פורומים ציבוריים ועוד – והכל למענכם. כדי שתשובו הביתה בשלום, כדי שתהיו חופשיים למשימותיכם ולמען עיצוב דור העתיד של ישראל הדמוקרטית – דור של צעירים מלאי מוטיבציה ושאיפה לתרום למדינה.
 
בשלוש השנים שחלפו, סבורים אנו כי יכולנו לתרום תרומתנו הצנועה למענכם והצלחנו לקדם נושאים מספר בתחומים אלה וכך נתמיד גם בעתיד. למען המשרתים בצבא, - מפקדים וחיילים כאחד – למען האדם שבכם . ולמען חיזוק כוחו וחוסנו של צבא ההגנה לישראל.
ערב יום הזיכרון תשס"ו-2006 : מניין הנופלים מקרב כוחות הביטחון !   (1/5/2006)
ערב יום הזיכרון התשס"ו לחללי מערכות ישראל, אנו מביאים לפניכם מידע מעודכן (עד ליום 26.4.06) בדבר מניין הנופלים במערכות ישראל ובהגנה על ביטחון המדינה מקרב חיילי צה"ל, קהיליית המודיעין (שב"כ,מוסד,יחידות מיוחדות של משרד הביטחון ) המשטרה ושאר זרועות הביטחון.
 


מספרם הכללי של הנופלים החל במאורעות שבטרם קום המדינה ועד ליום 26.04.06 הינו – 22,123 חללים.

מיום הזיכרון האחרון בשנה שעברה ועד יום 26.04.06 , נפלו - 138 חללים . (כולל פצועים ונכי צה"ל שנפטרו עקב פציעתם/נכותם).
 
לחצו (כאן) לשמיעת תפילת "יזכור" . לאתר הרשמי "יזכור" של משרד הביטחון (לחצו כאן)
 

תחילת יום הזיכרון - הערב 01.05.2006 בשעה 20:00, עת תושמע צפירה בת דקה ולאחריה תחלנה עצרות זיכרון בכל רחבי המדינה , המרכזית תתקיים ברחבת הכותל בהשתתפות נשיא המדינה והרמטכ"ל.
 
מחר, יום הזיכרון תושמע בשעה 11:00 צפירה נוספת בת שתי דקות ולאחריה יחלו טכסי הזיכרון בבתי העלמין הצבאיים ברחבי המדינה .טכסים יערכו גם במחנות ויחידות צה"ל.
   << קודם   1   2   3   4   5   6  7  8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   הבא >>