הדפסה
כרגע הארכיון מכיל 194 מקרים (עמוד 19 מתוך 20):

מי מגן על לוחמי מג"ב והחיילים מפני סכנת השמש במחסומים ?!   (17/8/2003)
לאתר "הקשב" פנתה אמא של לוחם מג"ב וסיפרה כי בנה שהוא לוחם מג"ב נאלץ לשהות שעות במחסומים בשמש ללא כובע מצחייה בשל איסור של מפקדת מג"ב והיותו בהיר עור גורמת לו לסבל. בבסיס מג"ב מחלקים קרם נגד שיזוף. סיפרה כי הבחינה במחסומים באיו"ש, כמו מחסום חיזמה, ובטלויזיה בחיילים ושוטרים העומדים בשמש הקופחת ללא כובעי מצחייה.
סברנו שיש דברי טעם בהערה זו. ולו לאור אותו מקרה של צוללי הקישון ומדיניות ה"סמוך". שמש היא מסוכנת אם נחשפים לה לאורך זמן ובתדירות גדולה כמו בתפקיד של איוש מחסומים
ובצה"ל חייבים להיות מודעים לקיומה של מחלת סרטן העור אשר השמש הינו הגורם העיקרי לה. כך באשר לנזק משמש היוקדת על ראש החיילים משך שעות בחום הקיץ.
"שכחו אותו בבית". לא, זה לא שם של סרט. זהו סיפור על חייל של אף אחד !   (14/8/2003)
ל"הקשב!" הגיעה פנייתו של ג' (שם בדוי), אשר התגייס לצה"ל כלוחם בסיירת גבעתי, ולאחר כחצי שנה בשירות התגלה אצלו פגם בליבו והפרופיל שלו הורד ל-64. ג' הוצב כאפסנאי בבסיס ברמת הגולן. עם הגיעו, ביקש להעבירו לתפקיד תורם. בעקבות כך, הוא הושם בהמתנה לראיון במכולה - בחורף הקשה ששורר ברמה, מבלי שהוחתם על ציוד ומבלי שעשה "קלירנס" להצבתו. שבוע רדף שבוע ואין ראיון ואין הצבה בבסיס בו המתין מחודש פברואר עד מאי 2000. בסופו של דבר, מצבו הבריאותי הדרדר והוא שכב חולה בביתו. צה"ל לא זכר את קיומו של ג' במשך 8 (!) חודשים. על תלאותיו של ג', חייל של אף אחד, במקרה המוזר הבא... .
אנו פנינו למפקד זרוע היבשה, ולראש אכ"א לקבל תגובתם.
האם מפקד חייב לכבד "גימלים" שניתנו לחייל ע"י רופא?   (8/8/2003)
חיילת המשרתת בבסיס נ"מ בצפון הארץ נתקפה, תוך תורנות בבסיס, בכאבי בטן עזים. היא פונתה למרפאה אזורית ושם אובחן ממצא שחייב מנוחה בביתה וקבלת טיפול רפואי. מפקדה לא איפשר לה לממש את ה"גימלים" שקיבלה והורה לה לחזור למשמרתה בבסיס. יתרה מכך, אף לא איפשר לה להשיג את התרופות ואף שיבץ אותה לבדה למשמרת לילה ! התלונה הועברה על ידנו ליועצת הרמטכ"ל לענייני נשים ובאמצעותה למפקד כוחות הנ"מ. כמו כן העברנו הפניה גם לקצין רפואה ראשי כדי להורות על בדיקת המקרה וטיפול משמעתי באחראים.
אולם, זו אינה התלונה היחידה שהגיעה ל"הקשב!" העוסקת בהתעלמות מפקדים מהוראות רפואיות. מצאנו לנכון, לאור מקרה חמור זה, ליידע החייל על זכויותיו בהרחבה.
חייל שהתגלה גידול בראשו, שוחרר מצה"ל רק בשל כך !   (2/8/2003)
יש ונדמה כי לשרירות הלב אין לה לעיתים גבולות והפעם אף אין לה כתובת... .
למערכת "הקשב" הגיעה פנייתו הנוגעת ללב של אבי (שם בדוי) אשר שירת בפיקוד צפון וחתום לשנת קבע. הוא עמד זמן קצר לפני שחרורו משירות סדיר ואז נתגלה גידול שפיר בראשו אשר מחייב ניתוח להסרת הגידול. למרות כי טרם סיים את שירות הסדיר ואף כי הוחתם לשירות קבע, הודיעו לו כי הוא משוחרר משירות בצה"ל . אבי, שמאז שירותו הסדיר ככל חייל אינו חבר קופת חולים, נשאר לא רק עם דאגותיו לבריאותו אלא אף מחוץ לשירות הצבאי וללא ביטחון כיצד ומאיפה ומי יממן הניתוח בראשו... .
שר הביטחון: לנטייתו המינית של חייל השלכה משמעותית על תיפקודו !   (25/7/2003)
בין אם מתוך אמונות שעבר עליהן הקלח ובין אם הקידמה עדיין לא עברה את שערי בסיס מטכ"ל, צה"ל אינו מקיים לשונם של חוקי היסוד ומתעלם מפסיקות בג"צ הקובעים כי אפלייה על רקע זה פסולה ואסורה. חירותו של אדם והזכות לשוויון הן זכויות מוקנות המוגנות בדין. אין מנוס מהמסקנה כי יש להגביל בחקיקה כל אפשרות לשיקול דעת הצבא בעניין זה לאור חומרתה המיוחדת של פגיעה כה מהותית בעקרון השוויון, אשר יורדת לשורשן של זכויות האדם והחייל בצה"ל.
דין משמעתי אינו תחליף לטיפול ראוי במצוקות אישיות ואמיתיות של חייל...!   (19/7/2003)
לאחרונה פנה אלינו חייל המשרת מזה קרוב לשנה בצה"ל עם סיפור של מצוקה אישית ומצוקה כלכלית בבית וכתוצאה מכך נפקד 3 ימים מצה"ל והועמד לדין משמעתי. חודשים שהוא מנסה לקבל עזרה למצוקתו ולא מצא אוזן קשבת.
נפקדות אומנם היא עבירה שיש לתת עליה הדין. ואולם, הנסיבות בהן נעשה שימוש בדין המשמעתי בצה"ל, במעצר או במחבוש כתחליף לאוזן קשבת ונסיון לפתור מצוקות, הן מחייבות בדיקה. חוסנה של המערכת הצבאית הוא דווקא ביכולתה לרסן כוחה במקרים חריגים. שימוש בענישה של העמדה לדין כתבנית לתגובה, גם כשמובא צידוק לההתנהגות הפסולה של חייל היא לא דבר ראוי. כמוה כ"הקטנת ראש" התורם גם לניכור כלפי צה"ל, ממי ששרוי ממילא במצוקה.
קצין שילם מכיסו הטסת חייל לאחר פציעה מבית החולים לביתו באילת...!   (12/7/2003)
מפקדו של חייל תושב אילת, נאלץ לשלם מכיסו את הטסתו של פקודו מבית חולים תל השומר לביתו שבאילת וזאת לאחר שמשרדי ר"מ 2 לא הצליחו למצוא פתרון למימון הטיסה לאילת ע"י הצבא.
נציב קבילות חיילים לשם פנה, הודיע לו כי אין הם הגוף המוסמך לטפל בקבילתו, אף כי א. חייל בסדיר וכפוף לרשויות צה"ל ומהות התלונה על פי חוק בסמכותו של הנציב.
"משפט וצדק" בצה"ל - חייל שהותקף ע"י המ"פ... נשלח למחבוש !   (2/7/2003)
חייל אשר המתין במרפאת בסיס הטירונים בניצנים לשוחח עם אנשי הרפואה, נצטווה עלידי המ"פ לעזוב המקום ומשסירב, השתמש המ"פ בכוח שלא כדין להוצאת החייל מהמרפאה, תוך שהוא מושך בחוזקה בידו של החייל ותוך איום כי אם לא יצא, ישלח למעצר.
 
וכך היה. הקצין משך בידו ובטופס התלונה נכתב כי נעדר מ...השירות כשחיכה במרפאה וכי התחצף וסירב פקודה. אף שמפקד המרפאה העיד כי החייל הותקף ולא תקף, לא נרשם דבר ע"י קצין השיפוט ובסופו של משפט שארך .....4 ימים, נשלח החייל לרצות מחבוש של 12 יום וזאת כשקצין השיפוט, מפקד בט"ר ניצנים סא"ל ש. מסרב לאפשר לחייל להעיד שישה עדים נוספים אשר ראו כי החייל לא תקף כלל. דין משמעתי נוסח צה"ל. איש לא הורה עד כה לחקור תלונת החייל על מעצר שווא.
קצין שיפוט בכיר שהועמד לדין ולכמה ימים ניתן לזמן למילואים !    (25/6/2003)
צה"ל זימן ל-120(!) יום בשנה קצין מילואים, כיום בדרגת סגן אלוף המשמש כקצין שיפוט בכיר במתקן כליאה וזאת ללא אישור כדין מאת ראש אכ"א. בנוסף לאמור, צה"ל טען כי זכותו שלא לחשב ימי מילואים במצטבר. כשהקצין הודיע שהדבר אינו חוקי ואינו מתכוון להתייצב ופנה לנציב קבילות החיילים, הועמד לדין ונדון ל-7 ימי מחבוש.
מקרה מלפני שנים העולה כעת כאשר מבקש הקצין לתבוע את האחראים בצה"ל, מעלה שתי שאלות מהותיות: האחת - האם חייל בשירות פעיל רשאי להתנגד בכוח להליך שאינו חוקי; והשניה - כיצד ינהג אם יבקשו להעמידו בשל כך לדין משמעתי.
הודעת sms בשעת לילה מעלה לדיון שאלת הלם הקרב !    (18/6/2003)
יום שני 16.6.03. השעה 22:39 ובמערכת ההודעות של אתר "הקשב" נשמע צליל ההתרעה על קבלת הודעה. אם מודאגת מבקשת את עזרתנו.
בנה החייל מצוי כעת בפעילות בשטחים. בזמן הטירונות בצבא ואך לפני שלושה חודשים הספיק לפגוע בשני מחבלים מתאבדים אשר תכננו פיגוע על ישוב, עליו שמרה יחידתו. תמונות הקרב חוזרות, הלב מתמלא חששות ואיך יתפקד בשמירה...סיפור עצוב של הלם קרב, המעלה השאלה מה צה"ל עושה למניעת תגובת קרב פוסטראומטית.

במקרה זה יחידת דובר צה"ל ושרשרת הפיקוד הגיבה לפנייתנו מיידית. מי יודע? אולי הצלחנו הפעם לחסוך "תקלה מבצעית" ואולי למנוע אסון... .
   << קודם   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18  19  20   הבא >>