הדפסה
כרגע הארכיון מכיל 194 מקרים (עמוד 15 מתוך 20):

רופא צבאי מפנה למומחים – אחר מבטל קביעתם. האם "רופא מרופא פטור" ?   (25/5/2004)
אצל י' חייל בחיל האויר, אובחנה מחלת דרכי עיכול. רופא הבסיס הפנה את י' לשני רופאים מומחים מחוץ לצה"ל. משנבדק אצל המומחים ואלה רשמו חוות דעתם, הוברר כי קצין הרפואה הפיקודי החליט שלא לקבלן. למה? הסיבה היא עדיין בגדר.... סוד צבאי....
 

אנו החלטנו להפנות לקרפ"ר התלונה לבדיקה כדי להבין האם לא מדובר בתופעה חולה...בחר"פ - לפיה יד רופא אחת מפנה למומחים ויד רופא אחר מבטלת את המלצות המומחים. בבחינת "רופא מרופא פטור" .
צה"ל 2004 : חייל שעבר עבירה יעצר....כדי להרתיע את שאר החיילים !   (21/5/2004)
בהצעת חוק שיזם, מבקש צה"ל לאפשר לו לעצור חייל עד לסיום משפטו רק כדי להרתיע את שאר החיילים שלא יפגעו במשמעת. עילת (סיבת) המעצר, מנוגדת לנהוג כיום בדיני מדינת ישראל.
רגע לפני הנחתה על שלחן הכנסת : צוות הקשב פנה ללשכת עורכי הדין ולכנסת לעכב הצעת החוק. ביוזמתנו, מכינים מספר עורכי דין הערות מדוע אין לאשר את הצעת החוק ונעבירן מיידית לגורמים הרלוונטיים. אנו סבורים עוד, כי יש לשנות תקופת המעצר הראשונית בידי שוטר צבאי(כשיש הצדקה חוקית) כך, שלא תעלה על 24 שעות במקום 48 כנהוג היום.
מחדל המיגון: המבקר כתב, "הקשב" התריע - אך צה"ל אפילו לא הגיב !   (12/5/2004)
אף הורה או חייל לא יוכל לישון בשקט אלא אם גורם חיצוני לצה"ל יבדוק אירועי עזה ורפיח ויורה על צעדים להבטיח ביטחונם של חיילינו בעתיד. בצה"ל כך נראה, קיים "ליקוי מאורות" בתחום זה.  עולה חשד לעבירות שהביאו למספר הגדול של אבידות מקרב חיילי צה"ל (11) כתוצאה מרשלנות בתכנון המבצע. 14.5.04 - מהתקשורת : (לחץ כאן)(לחץ כאן)
תשובת מנכ"ל משרד הביטחון ל"הארץ" אינה תואמת העובדות ונשמעת יותר כנסיון לסלק האחריות לרשלנות הנופלת בהיבט העובדתי משפטי על כתפי צה"ל ומשרד הביטחון ונובעת מחשש זה בלבד. (ראה כתבה) - פרטי דוח המבקר בקישור בעמוד זה.
  
צה"ל לא יישם  מסקנות דוח מבקר המדינה מספטמבר 2003 אשר הצביע על כשלים קשים במיגון חיילים וכלי רכב של צה"ל הפועלים בשטחי עזה, יהודה ושומרון. המבקר הזהיר כי מיגון הנגמ"שים אינו נותן מענה לאיום  מפני מטענים ורקטות נ"ט אפילו בפעילות בתחום הבט"ש (ראה פרטי הדוח). אנו פנינו לדוברת צה"ל בתחילת חודש מרץ וקיבלנו תשובה סתמית כי "צה"ל אינו מפרט הערכותו" ופנינו שוב  ביום 28.3.04 ושוב ב-3.4.04 וביקשנו לדעת אם הוחל ביישום מסקנות הדוח, אולם דוברת צה"ל לא השיבה לנו לנושא פנייתנו עד עצם היום הזה, בחלוף למעלה מחודש. החלטנו שראוי יותר לסמוך על עדויות חיילים מהשטח לדעת מה קורה כיוון שצה"ל לא מספק תשובות על מחדליו.

זיווד הנגמ"שים בכמות כה גדולה של חומר נפץ  וציוותם המלא בחיילים בניגוד להוראות וחובת הזהירות, הם הגורמים העיקריים לכמות הנפגעים הרבה בשני אסונות פיצוץ הנגמ"שים בשכונת זייתון בעזה ובציר פילדלפי ברפיח. בנוסף ל"ליקוי מאורות" זה של מפקדי הצבא, באירוע ציר פילדלפי נוסף אלמנט חמור של חוסר יכולת ללמוד לקחים.

אנו סבורים שאין לאפשר לאירועים אלה להתברר בתוך צה"ל. גורם נטרלי העוסק בתחום החקירות או בתחום הבקרה חייב לבדוק האירועים, שכן אין אירועים אלה ראויים להבדק רק באמצעות "תחקיר צבאי" אשר אין איש יודע מה קורה בו ומנגד אין שום אפשרות לבחון את הבירור שנעשה באמצעותו. תחקיר מעין זה טוב לתקלה מבצעית ולא מקום שבו יש חשד מעבר ללכאורי כי התוצאה נובעת מהתרשלות. הודעות צה"ל כי הוא "מתחקר האירועים" אינן משכנעות אותנו כיוון שעל פי דין התחקיר הוא חסוי . הציבור אינו יודע ממילא כל פרטי הממצאים אלא מה  שהצבא מודיע לציבור ולא במעט מהמקרים כפי שאנו יודעים, המסקנות אינן מיושמות כנדרש. אין שקיפות בתחקיר ואיש בציבור לא יודע מה נעשה בממצאיו.
 
האירועים:
 
עדכון: (11.5.04 :08:00) אירוע קשה ביותר עם נפגעים בשכונת זייתון בעזה. יש נפגעים מקרב חיילי צה"ל - פרטים ראשוניים..אנו מנועים למסור הידוע לנו בשלב זה.
 
זה עתה הותר לפירסום :(11.5.04 12:20) - בהתפוצצות נגמ"ש צה"ל עמוס בחומרי נפץ כתוצאה ממטען שהופעל, נהרגו 6 חיילים מפלס"ר גבעתי.
 
האסונות הכבדים  בפעילות מבצעית בשכונת זייתון ברצועת עזה, עת מצאו מותם בהתפוצצות הנגמ"ש ששת חיילי פלס"ר גבעתי ז"ל - וכן אסון הנגמ"ש בציר פילדלפי בו נהרגו חמישה חיילים ז"ל בנגמ"ש אחר כפי שפורסמו בתקשורת. השם ינקום דמם. 
 
זה עתה הותר לפירסום:(13.4.04 00:30 ) קצין בדרגת סגן ועוד ארבעה חיילים נהרגו בהתפוצצות הנגמ"ש אמש סמוך לשעה 18:10 בציר פילדלפי. באירוע נפגעו 2 חיילים נוספים, שפציעתם ככל הנראה קלה והועברו לבי"ח סורוקה בב"ש.

אסון נוסף יום אחרי יום (12.4.04 18:28) - פיצוץ ככל הנראה של מטענים בציר פילדלפי באיזור רפיח. יש נפגעים. מדובר במספר כלי רכב משוריינים של צה"ל ובינהם נגמ"ש עם חומרי נפץ אשר התפוצץ . פצועים כבר פונו לבית החולים סורוקה. כוחות גדולים של צה"ל בדרך למקום ומבודדים את הזירה לאיזור סטרילי. כבר עתה נאמר כי מדובר באירוע קשה ביותר ואנו מנועים ליידע אתכם בפרטים נוספים מן הידוע לנו מטעמים מובנים בשלב זה.
אנו מאמצים לליבנו את חיילי ומפקדי צה"ל - ואת חטיבת גבעתי ואת יחידת החבלה הפועלת ברפיח בפרט - בנפול חבריהם. אנו איתכם בשעה קשה זו ובמאמץ לאתר שרידי גופות החברים בכדי להביא כל הנופלים לקבר ישראל. 

עדכון: ככל הנראה טיל ולא מטען פגע בנגמ"ש בציר פילדלפי שנשא כמות גדולה מאוד של חומרי נפץ והביא להתפוצצותו.

לאור שני האירועים, קריאות לפעול בכוח ומן האויר כדי לא לסכן החיילים.
 
עדכון על יום קשה נוסף : (14.4.04 18:00) - שני חיילים מהכוח הסורק אחר שרידי הגופות בציר פילדלפי, נהרגו ברפיח מפגיעת צלפים ושני חיילים נוספים נפצעו פצעים בינוניים והועברו לטיפול במסוק בבי"ח סורוקה.
 
השאלות הקשות : -
 
על אף האירוע בשכונת  זייתון  ובאותה גיזרה של רצועת עזה רק יום קודם, איך זה ששוב חוזר אותו סיוט והפעם ברפיח בציר פילדלפי? הכיצד לא הפנימו מפקדי צה"ל בגזרת רפיח  את שהיה ידוע בבירור בחלוף אך שעות בלבד, בדבר הסכנה המיידית הטמונה בצירוף הקטלני הזה הנובע מהמצאותם בנגמ"ש  אחד של צוות מלא עם כמות אדירה של חומרי נפץ המתניידים בציר כה מסוכן? האם מספרם הרב של הנפגעים היה מחוייב המציאות? הידיעה כי איש בצה"ל לא חשב על כך מקוממת. מדוע לא למדו מחבלני המשטרה? מדוע לא שיפרו המיגון כשידעו שהוא לא מספיק? מדוע לא נשברה השגרה הקבועה? מדוע אין עגלה נגררת לשים בה את חומרי הנפץ ובמרחק בטוח. או מסוק שיעביר חומרי הנפץ במתקן משוריין קשור בכבל מרחוק או אפילו הובלתם בנגמ"ש לא מאוייש המוסע באמצעות שלט כאשר ידוע כי הציר רווי מטענים וצלפים המכירים השגרה?

והאם יש להשאיר התחקיר בידי צה"ל או למנות ועדת חקירה חיצונית שתבטיח שקיפות ?
 
יש ודאי שיאמרו כי זה לא הזמן.  אכן מתינו היקרים עודם מונחים לפנינו. אך בכל זאת זוהי העת. עכשיו ומייד. זוהי החובה כלפי ההורים השכולים וכלפי כל חייל בצה"ל היוצא מחר לפעולה מבצעית. הרי הוכח שדי באיחור של יום להפיק הלקח כדי להוות סיכון. על מנת לוודא שמישהו לומד לקחים ומיישמם לפני קרות אסון נוסף, על מנת שנדע בביטחה כי זה לא יכול לקרות שוב. על אף הצער הרב והכאב הגדול שבלב כולנו, אסור להתכחש לעובדה המצמררת ולפיה - המחבלים היו הראשונים להפיק הלקחים.
לדעתנו: אין להסתפק בבדיקה הצה"לית. מסתמן מחדל חמור ויש למנות גורם חקירתי חיצוני לבדיקת הסוגיות.


האם קיים קשר של שתיקה בדבר אחריות הצבא להתאבדויות בצה"ל ?   (6/5/2004)
קב"ן בכיר ומפקד בסיס טירונים לשעבר, סא"ל (מיל') ד"ר חן נרדי במאמר : בצה"ל למעלה מ- 500 נסיונות התאבדות בשנה...(לשם השוואה  - בשנת 2003 מצאו מותם בחשד להתאבדות - 37 חיילים על פי נתוני צה"ל)
 
על חקירת התאבדויות בצה"ל: - "...לוקה בהתעלמות מחלקם של מפקדים בהגברת המצוקה שהובילה להתאבדות".
 
על הטרטורים: - "...בטירונות ובבסיסי הדרכה אינם חריגים.....אלא נורמות....הנוצרות ומגובות ע"י ראשי הצבא... מפקד אמר לקב"ן שהעיר על כך...תתעסק עם החיילים...ולא עם המפקדים . "
 
על נסיון צה"ל להסתיר האחריות: - "...הצהרות ראשי אכ"א כי אין קשר בין השירות לרוב מקרי ההתאבדות - זהו שקר".
 
"הזוכה" בתואר המפוקפק לשירות רפואי גרוע – בי"ח 10 בחיפה!   (1/5/2004)
נמשך זרם תלונות חיילים על איכות הטיפול הרפואי הניתן ב "בית חולים 10" בחיפה. מי שיפנה לקבלת טיפול בבי"ח ציבורי, מסתכן בתשלום מכיסו בגין רצון להבטיח טיפול רפואי ראוי. כך אירע גם לטוראי י' . להלן סיפורו, שהחל בליל 13.4.04 .....
מפקדי וחיילי צה"ל - חוגגים 56 שנות עצמאות למדינה ! שנה ל"הקשב" !   (26/4/2004)
מפקדים,מפקדות – חיילי וחיילות צבא ההגנה לישראל היקרים !
 
בפרוס עלינו שנת ה – 56 לעצמאות מדינת ישראל, שלוחה לכם ולשאר כוחות הביטחון במדינה חזק ואמץ. בזכותכם ובזכות הנופלים הגענו עד הלום.
 
אנו מחבקים אתכם אל ליבנו ונושאים תפילה ליושב במרומים, למען ישמור חייכם, יכוון צעדיכם ויחזק את צבא ההגנה לישראל , את כל מפקדיו, לוחמיו וחייליו וכלל אנשי כוחות הביטחון.
 
בערבו של יום העצמאות 2003 , עלה ברשת אתר "הקשב" . אז רק ל"תקופת נסיון". במלאת שנה לפועלנו, אנו גאים על העשייה למענכם, בתחום שמירת זכויותיכם וביטחונכם ושמחנו להיות קשובים לכם . בשנה שחלפה, סבורים אנו כי יכולנו לתרום תרומתנו הצנועה למענכם  והצלחנו לקדם נושאים מספר בתחומים אלה וכך נתמיד גם בעתיד. למען המשרתים בצבא, - מפקדים וחיילים כאחד – למען האדם שבכם . ולמען חיזוק כוחו וחוסנו של צבא ההגנה לישראל.
 
שאו ברכה כנה והמשיכו במשימותיכם למען מדינת ישראל. כה לחי לצה"ל וברכות למדינתו ליום הולדתה ה- 56 . היו ברוכים !
 
 
ערב יום הזיכרון 2004, מספרם של הנופלים מקרב כוחות הביטחון – 21,197 !    (22/4/2004)
משלהי קום המדינה – בכ"ט בנובמבר, 1947 ועד לערב יום הזיכרון התשס"ד- 2004 (החל ביום 25.4.04) , מספרם הכולל של הנופלים מקרב אנשי כוחות הביטחון - חיילי וחיילות צבא ההגנה לישראל, קהיליית המודיעין ואנשי המשטרה עומד על  21,197* (עשרים ואחד אלף מאה תשעים ושישה*) חללים אשר נפלו במערכות על הגנת המדינה, במלחמות ישראל, בלוחמה בטרור, כתוצאה מאירועי פח"ע, תוך ובמסגרת שירותם. 1,128 מתוכם, שוטרי משטרת ישראל.
 
 
מאז יום הזיכרון האחרון בשנת 2003, נפלו סה"כ 185* מקרב אנשי כוחות הביטחון. קרוב למאה (100) חיילים נפלו שלא כתוצאה מפח"ע (ראה מידע) ושאר הנופלים, רובם נפלו בלחימה ובפעילות מבצעית יזומה נגד הטרור בעיקר בשטחי עזה, יהודה ושומרון וכתוצאה מפעילות פח"ע בה נפגעו אנשי כוחות הביטחון. פירוט נתונים על הנופלים במערכות ישראל מתפרסם כאן ...לזכרם !
עדכון:( 26.4.04  00:07) - הותר לפירסום כי לוחם מג"ב נהרג אמש (25.4.04 ערב יום הזכרון) בפיגוע ירי ליד מחסום תרקומיא בדרום הר חברון (מניין הנופלים המובא במידע לעיל, מעודכן ליום 26.4.04). יהי זכרו ברוך.

חידוש יחודי בעולם. החל מ26.4.04 - מיפוי ומבט על הנעשה בבתי העלמין הצבאיים, איתור מצבות לפי פרטי הנופלים וצפייה בהן - באמצעות האינטרנט.

 
ונזכור את כולם : צוות "הקשב" מרכין ראש לזכר הנופלים ומשתתף בכאבן העמוק של המשפחות השכולות.
 
פוטרת מעבודתך עקב שירות מילואים? יש כתובת להתלונן במשרד הביטחון !   (21/4/2004)
אם יצאת למילואים ומעסיקך פיטר אותך או איים לפטר אותך בעקבות צו קריאה לשירות מילואים, יש לך כתובת לפנות אליה. בעקבות פניות חיילי מילואים אלינו- מובאית לידיתכם הודעת דוברת משרד הביטחון בסוגייה זו :
271 תלונות הנוגעות לפיטורי אנשי מילואים ממקום עבודתם התקבלו ביחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון בשנת 2003, וב177- מהן הסתיים הטיפול. ביחידה קיימות ועדות בעלות סמכויות שיפוטיות על פי חוק ויכולות הן לחייב את המעסיק להחזיר עובד שפוטר למשרתו ונתונות להן סמכויות נוספות כמפורט בחוק החיילים המשוחררים, (החזרה לעבודה) התש"ט- 1949.
 
במקרים בהם מוצאת הוועדה כי איש המילואים אכן פוטר על רקע שירותו במילואים ביכולתה לפסוק כי העובד יוחזר למקום עבודתו או תשלום פיצויים מידיים על ידי המעסיק העשויים להגיע לסך חמש משכורות.
תקדים - ניתן לתבוע בהליך אזרחי מפקדים שהתרשלו בשפיטת חיילים!   (16/4/2004)
בית משפט השלום בירושלים בהליך נזיקין אזרחי, (2808/04) חייב בימים אלה את מח"ט יהודה, אל"מ חגי מרדכי לשלם לחייל קרוב ל90.000 (תשעים אלף) ש"ח פיצוי בגין "רשלנות בשפיטה צבאית" עקב כך ששפט החייל ל28 ימי מחבוש מבלי שבדק טענות החייל לפיהן ביקש לתמוך גירסתו בראיות שהביא בהליך הדמ"ש להוכחת חפותו. להלן תקציר - פרטים ראשוניים. פסק הדין יפורסם בקרוב.
 
בכך, קיבל בית המשפט גם את הדיעה המשפטית ועמדת "הקשב" כי מפקדים בצה"ל אשר השתמשו לרעה בסמכויות השיפוט שבידם, חשופים לתביעה אזרחית ככל אדם. אנו התרענו על כך, אולם דיעה זו אשר הוצגה ע"י עו"ד איליה בפני פיקוד הפרקליטות הצבאית בעבר, לא זכתה לאמון מצד הפרקליטות. על אף האינטרס לשמור על מפקדי הצבא, עקרון הצדק גובר. חשיפה: "הקשב" פועל בימים אלה לבטל סעיף בהצעת חוק מטעם צה"ל המאפשר סמכות כליאה בהליך משמעתי.
חשיפה : לפחות 100 חיילים מצאו מותם בשנת 2003 שלא באירוע מבצעי!   (9/4/2004)
לבקשתנו, הסכים צה"ל לפרסם פרטים על מקרי מוות של חיילים בשירות שמצאו מותם בנסיבות שאינן פח"ע או פעילות מבצעית בשנת 2003 בלבד. סה"כ נהרגו לפחות 100 חיילים. 44 מהם בתאונות כדלקמן (נתון חלקי) :
בתאונות אויריות - נהרגו 2 חיילים.
בתאונות נשק - נהרגו 3 חיילים.
בתאונות דרכים - נהרגו 25 חיילים.
בתאונות עבודה - נהרגו 2 חיילים.
בתאונות אימונים - נהרגו 3 חיילים.
בתאונות אחרות - נהרגו 9 חיילים.
 
בנוסף: 56 תיקי חקירה נפתחו במצ"ח בגין מוות שאינו בפעילות מבצעית: 37 תיקים בגין חשד להתאבדות (אין נתונים על ממצאי החקירות), 9 על רצח, 2 על משחק בנשק, 2 על טביעה, 5 על תאונות אימונים, 1 על רקע שימוש בסמים. אין בצה"ל קריטריון נתונים על מספר החיילים שסיבת מותם אינה ידועה או שלא הוכחה. סה"כ 100 חיילים - נתון לא סופי. בקרוב נוסיף פרטים נוספים.
   << קודם   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14  15  16   17   18   19   20   הבא >>