הדפסה  שלח לחבר  עבור לתגובות  הוסף תגובה
מחדל המיגון: המבקר כתב, "הקשב" התריע - אך צה"ל אפילו לא הגיב ! (12/5/2004)

אף הורה או חייל לא יוכל לישון בשקט אלא אם גורם חיצוני לצה"ל יבדוק אירועי עזה ורפיח ויורה על צעדים להבטיח ביטחונם של חיילינו בעתיד. בצה"ל כך נראה, קיים "ליקוי מאורות" בתחום זה.  עולה חשד לעבירות שהביאו למספר הגדול של אבידות מקרב חיילי צה"ל (11) כתוצאה מרשלנות בתכנון המבצע. 14.5.04 - מהתקשורת : (לחץ כאן)(לחץ כאן)
תשובת מנכ"ל משרד הביטחון ל"הארץ" אינה תואמת העובדות ונשמעת יותר כנסיון לסלק האחריות לרשלנות הנופלת בהיבט העובדתי משפטי על כתפי צה"ל ומשרד הביטחון ונובעת מחשש זה בלבד. (ראה כתבה) - פרטי דוח המבקר בקישור בעמוד זה.
  
צה"ל לא יישם  מסקנות דוח מבקר המדינה מספטמבר 2003 אשר הצביע על כשלים קשים במיגון חיילים וכלי רכב של צה"ל הפועלים בשטחי עזה, יהודה ושומרון. המבקר הזהיר כי מיגון הנגמ"שים אינו נותן מענה לאיום  מפני מטענים ורקטות נ"ט אפילו בפעילות בתחום הבט"ש (ראה פרטי הדוח). אנו פנינו לדוברת צה"ל בתחילת חודש מרץ וקיבלנו תשובה סתמית כי "צה"ל אינו מפרט הערכותו" ופנינו שוב  ביום 28.3.04 ושוב ב-3.4.04 וביקשנו לדעת אם הוחל ביישום מסקנות הדוח, אולם דוברת צה"ל לא השיבה לנו לנושא פנייתנו עד עצם היום הזה, בחלוף למעלה מחודש. החלטנו שראוי יותר לסמוך על עדויות חיילים מהשטח לדעת מה קורה כיוון שצה"ל לא מספק תשובות על מחדליו.

זיווד הנגמ"שים בכמות כה גדולה של חומר נפץ  וציוותם המלא בחיילים בניגוד להוראות וחובת הזהירות, הם הגורמים העיקריים לכמות הנפגעים הרבה בשני אסונות פיצוץ הנגמ"שים בשכונת זייתון בעזה ובציר פילדלפי ברפיח. בנוסף ל"ליקוי מאורות" זה של מפקדי הצבא, באירוע ציר פילדלפי נוסף אלמנט חמור של חוסר יכולת ללמוד לקחים.

אנו סבורים שאין לאפשר לאירועים אלה להתברר בתוך צה"ל. גורם נטרלי העוסק בתחום החקירות או בתחום הבקרה חייב לבדוק האירועים, שכן אין אירועים אלה ראויים להבדק רק באמצעות "תחקיר צבאי" אשר אין איש יודע מה קורה בו ומנגד אין שום אפשרות לבחון את הבירור שנעשה באמצעותו. תחקיר מעין זה טוב לתקלה מבצעית ולא מקום שבו יש חשד מעבר ללכאורי כי התוצאה נובעת מהתרשלות. הודעות צה"ל כי הוא "מתחקר האירועים" אינן משכנעות אותנו כיוון שעל פי דין התחקיר הוא חסוי . הציבור אינו יודע ממילא כל פרטי הממצאים אלא מה  שהצבא מודיע לציבור ולא במעט מהמקרים כפי שאנו יודעים, המסקנות אינן מיושמות כנדרש. אין שקיפות בתחקיר ואיש בציבור לא יודע מה נעשה בממצאיו.
 
האירועים:
 
עדכון: (11.5.04 :08:00) אירוע קשה ביותר עם נפגעים בשכונת זייתון בעזה. יש נפגעים מקרב חיילי צה"ל - פרטים ראשוניים..אנו מנועים למסור הידוע לנו בשלב זה.
 
זה עתה הותר לפירסום :(11.5.04 12:20) - בהתפוצצות נגמ"ש צה"ל עמוס בחומרי נפץ כתוצאה ממטען שהופעל, נהרגו 6 חיילים מפלס"ר גבעתי.
 
האסונות הכבדים  בפעילות מבצעית בשכונת זייתון ברצועת עזה, עת מצאו מותם בהתפוצצות הנגמ"ש ששת חיילי פלס"ר גבעתי ז"ל - וכן אסון הנגמ"ש בציר פילדלפי בו נהרגו חמישה חיילים ז"ל בנגמ"ש אחר כפי שפורסמו בתקשורת. השם ינקום דמם. 
 
זה עתה הותר לפירסום:(13.4.04 00:30 ) קצין בדרגת סגן ועוד ארבעה חיילים נהרגו בהתפוצצות הנגמ"ש אמש סמוך לשעה 18:10 בציר פילדלפי. באירוע נפגעו 2 חיילים נוספים, שפציעתם ככל הנראה קלה והועברו לבי"ח סורוקה בב"ש.

אסון נוסף יום אחרי יום (12.4.04 18:28) - פיצוץ ככל הנראה של מטענים בציר פילדלפי באיזור רפיח. יש נפגעים. מדובר במספר כלי רכב משוריינים של צה"ל ובינהם נגמ"ש עם חומרי נפץ אשר התפוצץ . פצועים כבר פונו לבית החולים סורוקה. כוחות גדולים של צה"ל בדרך למקום ומבודדים את הזירה לאיזור סטרילי. כבר עתה נאמר כי מדובר באירוע קשה ביותר ואנו מנועים ליידע אתכם בפרטים נוספים מן הידוע לנו מטעמים מובנים בשלב זה.
אנו מאמצים לליבנו את חיילי ומפקדי צה"ל - ואת חטיבת גבעתי ואת יחידת החבלה הפועלת ברפיח בפרט - בנפול חבריהם. אנו איתכם בשעה קשה זו ובמאמץ לאתר שרידי גופות החברים בכדי להביא כל הנופלים לקבר ישראל. 

עדכון: ככל הנראה טיל ולא מטען פגע בנגמ"ש בציר פילדלפי שנשא כמות גדולה מאוד של חומרי נפץ והביא להתפוצצותו.

לאור שני האירועים, קריאות לפעול בכוח ומן האויר כדי לא לסכן החיילים.
 
עדכון על יום קשה נוסף : (14.4.04 18:00) - שני חיילים מהכוח הסורק אחר שרידי הגופות בציר פילדלפי, נהרגו ברפיח מפגיעת צלפים ושני חיילים נוספים נפצעו פצעים בינוניים והועברו לטיפול במסוק בבי"ח סורוקה.
 
השאלות הקשות : -
 
על אף האירוע בשכונת  זייתון  ובאותה גיזרה של רצועת עזה רק יום קודם, איך זה ששוב חוזר אותו סיוט והפעם ברפיח בציר פילדלפי? הכיצד לא הפנימו מפקדי צה"ל בגזרת רפיח  את שהיה ידוע בבירור בחלוף אך שעות בלבד, בדבר הסכנה המיידית הטמונה בצירוף הקטלני הזה הנובע מהמצאותם בנגמ"ש  אחד של צוות מלא עם כמות אדירה של חומרי נפץ המתניידים בציר כה מסוכן? האם מספרם הרב של הנפגעים היה מחוייב המציאות? הידיעה כי איש בצה"ל לא חשב על כך מקוממת. מדוע לא למדו מחבלני המשטרה? מדוע לא שיפרו המיגון כשידעו שהוא לא מספיק? מדוע לא נשברה השגרה הקבועה? מדוע אין עגלה נגררת לשים בה את חומרי הנפץ ובמרחק בטוח. או מסוק שיעביר חומרי הנפץ במתקן משוריין קשור בכבל מרחוק או אפילו הובלתם בנגמ"ש לא מאוייש המוסע באמצעות שלט כאשר ידוע כי הציר רווי מטענים וצלפים המכירים השגרה?

והאם יש להשאיר התחקיר בידי צה"ל או למנות ועדת חקירה חיצונית שתבטיח שקיפות ?
 
יש ודאי שיאמרו כי זה לא הזמן.  אכן מתינו היקרים עודם מונחים לפנינו. אך בכל זאת זוהי העת. עכשיו ומייד. זוהי החובה כלפי ההורים השכולים וכלפי כל חייל בצה"ל היוצא מחר לפעולה מבצעית. הרי הוכח שדי באיחור של יום להפיק הלקח כדי להוות סיכון. על מנת לוודא שמישהו לומד לקחים ומיישמם לפני קרות אסון נוסף, על מנת שנדע בביטחה כי זה לא יכול לקרות שוב. על אף הצער הרב והכאב הגדול שבלב כולנו, אסור להתכחש לעובדה המצמררת ולפיה - המחבלים היו הראשונים להפיק הלקחים.
לדעתנו: אין להסתפק בבדיקה הצה"לית. מסתמן מחדל חמור ויש למנות גורם חקירתי חיצוני לבדיקת הסוגיות.ימים שחורים : - בשלושה ימים בלבד, נהרגו ברצועת עזה 13 חיילי צה"ל וארבעה נפצעו.
ליבנו עם המשפחות ההאבלות והכואבות. השתתפותנו העמוקה והכנה בכאבן ואבלן הכבד של משפחות הנופלים והציבור בישראל. יהי זכרכם ברוך לעד,  צעירים נפלאים - חיילים גיבורים שלנו.
 

 


תגובות:
Full of salient points. Don't stop bevenliig or writing!
(Marwa 13/11/2015)
1.
Now that's sbulte! Great to hear from you.
(Maisyn 15/9/2011)
2.
הוסף תגובה