שלח שאלה 
ניווט מהיר - בחר/י נושא:   טיפול רפואי | על השימוש במדור זה | זכויות במשפט | תנאי שירות | כללי

והנושא הפעם: טיפול רפואי
נמצאו 16 שאלות ותשובות בנושא זה (עמוד 1 מתוך 2):

שאלה: יש לי שאלה האם קצין שהוא לא המפקד הישיר של החייל יכול להכריח אותו ללכת לקב"ן למרות שמפקדיו הישיים של החייל אומרים שאין כלל צורך בכך. והאם אותו קצין יכול לתת תלונה במקרה שאותו חייל לא הולך? בתודה מראש ( נשלחה ע"י י' 15/12/2004 ) 1 .
תשובה: רק הקב"ן מוסמך לזמן אליו ביוזמתו או אם החייל יוזם הפנייה. ואולם לסרב פקודה זו בעייה ולא רצוי להסתבך בסירוב. רצוי לבקש ממי שהורה לך לגשת לקב"ן את הפקודה לפיה אותו בעל תפקיד רשאי להחליט להורות למרות שאינו מפקדך, כי תפנה לקב"ן.  
שאלה: האם מפקד ישיר, רס"ר הבסיס או מש"קי משמעת יכולים למנוע מחייל להיפגש עם קב"ן, אף על פי שנקבע תור מראש. ( נשלחה ע"י ד' 20/10/2004 ) 2 .
תשובה: לשאלתך, דעתנו מהפרטים שמסרת היא שלא ניתן למנוע מחייל שהופנה אל גורם רפואי, מלהגיע לאותו גורם. ראה כאן ובאתר את פקודת מטכ"ל 33.0202 .  
שאלה: המפקדת שלי רוצה לשלוח אותי לאבט"ש. יש לי פטור של עבודה משרדית,ועל אף קיומו של פטור זה,היא טוענת כי פטור זה אינו פוטר אותי מאבט"ש,ואני יכול לעשות אבט"ש עם הפטור הזה,האם אכן כך? ( נשלחה ע"י ר' 20/10/2004 ) 3 .
תשובה: לשאלתך, הרי המפקדת שלך טועה. בדקי באתר שלנו ב"מקרים בטיפול", "מאמרי מערכת" וכן ברשימת ה"טיפים" את נוסח הפקודה הרלוונטית - פקודת מטכ"ל 33.0202 המחייבת קבלת המלצה רפואית והביאי אותה לידיעתה. http://www.hakshev.co.il/item.asp?type=1&NewsID=49  
שאלה: שלום לכם! אני חייל בשירות סדיר בצה"ל כ-5 חודשים. אני משרת בבסיס של ח"א ונפגשתי עם קב"ן. הקב"ן החליט שעלי לישון כל יום בביתי לפי ממצאי הבדיקה שעשה לי. הוא טען בפניי כי ישלח את האישור למפקדים תוך מספר שעות, אך הדבר לא נעשה משום מה. חיכיתי מספר ימים ולא קבלנו בבסיס כלום. בנתיים, קבלתי איום ממפקדיי שאאלץ להשאר לישון בבסיס מכיוון שהאישור לא הגיע. פניתי לירפ"א (תל השומר, מדור בריאות הנפש) ובקשתי שיפתחו את תיקי ויוציאו משם את סיכום הפגישה האחרונה עם הקב"ן, אך שם נטען בפניי כי הדף לא נמצא בתיק והקב"ן בחו"ל. כפי שהסברתי, אינני יכול לישון בבסיס וכך גם המליץ הקב"ן,אך בגלל שלא הקלטתי אותו (עד כמה שהדבר אבסורדי) אני נאלץ לספוג את העניין ובנוסף, אבד להם חומר רפואי עליי. מה עליי לעשות? (מלבד קבילה שבטח תקח מספר חודשים) אשמח אם תוכלו לענות לי במהירות האפשרית מכיוון שאם לא אמצא פתרון לבעיה, אאלץ להשאר בלילות בבסיס, דבר שלא אושר ע"י הקב"ן. תודה, ( נשלחה ע"י א' 20/10/2004 ) 4 .
תשובה: לאחרונה אנו עדים לפניות נוספות בנוסח זה והמכנה המשותף הינו בסיסי חיל האויר. ראשית נאמר שעל פי הפקודות חייב מפקד לנהוג כפי שהנחה רופא או קב"ן. מכל מקום, אנו מבינים כי במקרה הזה הקב"ן שכח ממה שאמר לחייל. אנו ממליצים במקרה כזה לפנות בכתב לקב"ן ולבקש עותק של החלטתו. היה ולא ינתן, יש לפנות בטלפון בפקס מספר 03-7377756 אל סרן רוני קציר שהוא היועץ המשפטי של חיל הרפואה עם פרטי התלונה ולבקש ממנו מסמכים מתיק רפואי. היה ולא עוזר, יש לפנות לנציב קבילות החיילים. ניתן על פי חוק להקליט שיחה בין חולה לרופא ובתנאי כי ההקלטה נעשית ע"י מי שנוכח ומשתתף בשיחה. במקרים שיגיעו לאתר ויתברר כי יש עניין ציבורי, נפרסם פרטי המקרה ושם הרופא. במקרה זה על הפונה אלינו למסור את פרטיו האישיים שישמרו במערכת הקשב בלבד. כך אולי ניתן להילחם בתופעה זו של סירוב או התעלמות מהוראה רפואית או מנסיון של גורם רפואי שלא לעמוד בדבריו.  
שאלה: יש לי בעיה אני חולה אפילפסיה ואני נוטל כדורים מסויימים בגלל המחלה , בעקבות זה רופא מומחה נתן לי אישור שלא לנסוע בכל תחבורה למעלה מחצי שעה , השאלה שלי היא הקצין שלי יכול להגיד לי לנסוע חצי שעה לרדת לנוח קצת ולהמשיך את הנסיעה אל הבסיס??? ( נשלחה ע"י י' 27/8/2004 ) 5 .
תשובה: כידוע, אין לנו כל מומחיות בעניני רפואה. בעייתך נראית לנו חריגה, לפיכך מוצע כי תפנה במיידי לשכת קרפ"ר לקבלת הנחיות. בשולי הדברים - על מפקדך היה לעשות כן ולהותיר עניני רפואה בידי רופאים  
שאלה: עם תוך כדי השירות הופיע לי מחלה שמשפיע לכל החיים האם אני יכול לתבוע את הצבא(לדוגמא מגרנה) ( נשלחה ע"י א' 27/8/2004 ) 6 .
תשובה: חייל שנתגלתה אצלו מחלה (כל מחלה) בתקופת השירות זכאי להגיש תביעה למשרד הביטחון אגף השיקום לפי חוק הנכים(תגמולים ושיקום). יחד עם זאת על התובע להוכיח שני פרמטרים: שני מבחנים כי המחלה לא היתה קיימת קודם והתגלתה או פרצה בשירות שנית - קשר סיבתי לשירות. דהיינו כי המחלה הינה תולדה של השירות בצה"ל. מדובר בעניין סבוך ויש לפנות בנושא זה עם כל התיק הרפואי/חוות דעת מומחים וכו' לעורך דין שעוסק בתחום תביעות כנגד אגף השיקום גם לאחר סיום השירות בצה"ל. אגב, אלו המבחנים גם בעניין פציעה. מומלץ לשמור כל מסמך רפואי .  
שאלה: יש לי בעיה בעיה רפואית וכבר זמן רב מושכים את זה. כל רופא מטיל את האחריות על רופא אחר ואף אחד לא טורח לבדוק מהי הבעיה באמת.הורי פנו לק.רפואה ראשי אך לא ממהרים לטפל בבעיה וגם בבסיס לא ממהרים לטפל. אילו גורמים אני יכולה לערב כדי שהבעיה תיפטר כמה שיותר מהר? ( נשלחה ע"י א' 12/4/2004 ) 7 .
תשובה: ראשית, שאלות בעלות אופי אישי, מקומן לא במדור זה . לגופו של עניין, ניתן לפנות בכתב לקצין רפואה ראשי על פי הפרטים המופיעים במדור זה בתשובה לשאלה 2.  
שאלה: מהי הכתובת למשלוח פנייה לקרפ"ר? ( נשלחה ע"י ע 11/2/2004 ) 8 .
תשובה: דואר צבאי 02149 תל השומר צה"ל  
שאלה: בני נפצע בפעילות נגד מחבלים והוגדר פצוע קל.הארוע קרה 4 ימים לפני חופשת שחרור ותאריך השחרור בעוד חודש מהיום. נציגת הצבא מבקשת להחתים אותו על טופס שיעביר אותו למשרד הבטחון. בני משתחרר לאחר שבוע בבית חולים אך בעוד חודש עליו לעבור ניתוח לשיקום מפרקים ביד ימין ואחר כך פיזיוטרפיה ושיקום. האם עלינו לעבור למשרד הבטחון ולחתום על הטופס? האם יש לו אפשרות להשאר כחייל עד תום הניתוח והטיפולים? אנא תשובתכם ( 8/2/2004 ) 9 .
תשובה: אנו נענה על השאלה בכללי. כל מי שנפגע בשירות או עקב שירותו, נבחנת פגיעתו והמשך השירות. אם נותרה נכות, אזי בכל מקרה יוכר כנכה צה"ל. הבעייה טמונה באחוזי הנכות ולאחוזי הנכות קשר ישיר לזכויות להם יהיה זכאי. בעקרון, בנך אמור להגיש תביעה בגין הפציעה למשרד הביטחון אגף השיקום. איננו יודעים על איזה טופס מבקשים להחתימו. רצוי לפני שיחתום ככלל לפנות לעורך דין שמתמצא בתחום (באתר לשכת עורכי הדין תוכלו למצוא כאלה-קישור לאתר הלשכה באתר שלנו) ואז לאחר התיעצות יחליט עורך הדין אם יאשר לחתום או שיגלה בטופס הנ"ל נוסח אשר יגביל זכויותיו של החייל בעתיד. צריכים להיות זהירים על מה חותמים. בכל מקרה כל הטיפול הרפואי חייב להיות ממומן מקופת משרד הבטחון/אגף השיקום. יש לוודא שאינכם חותמים על טפסים נוספים עליהם לא סיפרו לכם שיש בהם לוותר על זכויות כלשהם ובכל מקרה אין לחתום כי במיצוי הטיפול הרפואי ותשלום גימלה יצא אגף השיקום חובתו. צריך לחשוב תמיד על פתח למקרה שחלילה תהיה החמרה או ידרש לשינוי דרגת הנכות. לכן רצוי להתיעץ עם עו"ד ולא להתפתות גם אם יוצע לו סכום כסף תמורת החתימה.  
שאלה: קיבלתי פטור עבודה משרדית בלבד מרופא מומחה האם מפקד מרפאה בבסיס שלי יכול לבטל את הפטור של הרופא המומחה ? ( נשלחה ע"י בן 6/2/2004 ) 10 .
תשובה: תשובתנו בסוגייה שהעלית : על פי הפקודות, כל מסמך רפואי יש להביאו בפני רופא היחידה בה משרת החייל לשם אישור .שאלת אם יכול רופא היחידה שלא לכבד אישור רפואי של רופא מומחה והתשובה היא כדלקמן : בעקרון הוא יכול שלא לאשר. אבל: אם מדובר ברופא מומחה אליו נשלחת עלידי רופא היחידה שלך, הוא יאשר. בכל מקרה, גם אם קיבלת פטור כזה ע"י רופא "אזרחי" עליך לגשת עם המסמך הרפואי לרופא היחידה כדי שיאשר. אם יסרב לאשר,הוא חייב לנמק ואז ניתן לערער על החלטתו. בדרך כלל, רופא היחידה יאשר את חוות דעת הרופא המומחה ולא בנקל יקח סיכון מקצועי שלא לאשר אותה. הנוהל לפיו רופא היחידה הוא הסמכות המאשרת הוא יותר עניין "פורמלי" וביקורת כדי לוודא שהבעייה הרפואית וממצאי הבדיקה הרפואית הם סבירים וגם משום האחריות שבידי רופא היחידה להמליץ למפקדים שאינם מבינים ברפואה כיצד לנהוג. לסיכום, נדיר שחוות דעתו של מומחה אם היא אמיתית, תידחה.  
   1  2   הבא >>