שלח שאלה 
ניווט מהיר - בחר/י נושא:   תנאי שירות | על השימוש במדור זה | זכויות במשפט | טיפול רפואי | כללי

והנושא הפעם: תנאי שירות
נמצאו 16 שאלות ותשובות בנושא זה (עמוד 1 מתוך 2):

שאלה: אני חיילת. שאלתי היא : אם אתחתן בזמן השירות צבאי שלי הוא יופסק? ( 30/10/2004 ) 1 .
תשובה: בעקרון, כשחיילת נשאת בזמן שירותה הסדיר, קיימת אכן מדיניות לשחררה מהשירות, אולם הדבר תלוי בשיקולים נוספים, כמו תפקיד, שיבוץ התנדבותי או התחייבות לסיום שירות. לכן שאלתך אינה מסתכמת ב"כן ולא". חיילת הרוצה להנשא במהלך שירות ולא להמשיך בו לאחר נישואיה, רצוי כי תבדוק מצבה הספציפי בפנייה לגורמי אכ"א, ליתר ביטחון.  
שאלה: בני משרת בתעשיה הצבאית,יוצא כל בוקר מהבית בשעה 0545 וחוזר אחר הצהריים,לפעמים נשלח למשימות שונות. אתמול נודע לי שהוא צריך לשלם מכספו על ארוחת בוקר שהוא אוכל,ולאחר חישוב שעשינו-הוא מוציא את כל המשכורת הצבאית על כך. השאלות שלי הן: האם הוא צריך לשלם מכספו על ארוחת בוקר?הוא הרי בצבא. להביא אוכל מהבית?הוא הרי בצבא. לאכול ארוחת בוקר בבית?בשעה 0500 בבוקר? ( נשלחה ע"י מ' 30/10/2004 ) 2 .
תשובה: התשובה הינה שהוא אינו צריך לשלם מכספו אם הינו בשירות צבאי. מומלץ כי את או בנך תפנו אל נציב תלונות החיילים בבקשה כי יבדוק הנושא ויורה למת"ש להחזיר הכספים. היה ולא ימצא פיתרון, העבירו פנייה למת"ש בצירוף קבלות על עלות הארוחות ותבקשו החזר. אם שוב התשובה שלילית, פנו לעו"ד לשם הגשת תביעה להשבה של הכספים.  
שאלה: ברצוני להלין על כך שהדבר אינו חוקי בפאן המשפטי עקב היותי איש קבע שאיננו במגזר הלוחם אני משלם מס בריאות גבוה יותר מלוחמים. כמוכן לא יתכן מצב של הפליה שאינני זכאי לקבל טיפול רפואי בקופות חולים מאחר ואינני משרת בקריה לעומת נגדים/קצינים המשרתים בקריה ומקבלים טיפול רפואי ע"י קופות חולים.לסיכום כל עניין מס הבריאות איננו חוקי מאחר ואינני יכול לקבל טיפול רפואי ע"י קופות חולים מאחר ואינני משרת בקריה. מבקש שתבדוק את הסוגיה הנ"ל כולל ההיבט של בטול תשלום מס בריאות. ( נשלחה ע"י י' 30/10/2004 ) 3 .
תשובה: ראשית אין להפלות בנושא זכאות לקבלת טיפול רפואי. לכאורה, שאלתך מעלה סוגייה שיש בה להפלות חיילים. כל נושא השינוי בנושא מס הבריאות נעשה בשנה האחרונה ומטעם צה"ל טיפלו בעניין נציגי מדור יעוץ וחקיקה בפצ"ר. מומלץ כי תפנה פנייה אליהם או אל נקח"ל ותבקש את הוראות החוק לפיהן נאמר לך מה שנאמר בעניין זכאותך. אם לא יומצאו בידך ההוראות כאמור, מומלץ כי תפנה לעו"ד העוסק בתחום דינ העבודה ו/או דיני צבא.  
שאלה: אני משתתף בקורס קדם צבאי, שאינו נחשב בפז"מ. נאמר לי שהייתה עתירה בנושא ונקבע שהדבר אינו חוקי, ושזמן הקורס אמור להיחשב כזמן שירות לכל דבר. האם אתם יודעים מה אומר החוק/בית המשפט בנושא? תודה רבה ( נשלחה ע"י ש' 21/10/2004 ) 4 .
תשובה: שלום לך. אכן נקבע בבג"צ כי קורסי קד"צ יחשבו כשירות. אנו בודקים הנושא למסירת פרטים מדוייקים יותר בקרוב. אתה רשאי לפנות במקביל אל קצינת פניות הציבור ולבקש את ההנחייה בעקבות כך. בהצלחה ותעקוב אחרי עדכונים.  
שאלה: לקראת סוף הטירונות אסף הרס"פ של הסוללה מכל אחד כסף על פי הזמנה של חולצות שכל אחד רצה להזמין. מספר שבועות לאחר מכן הגיעו החולצות, ורובן לא תואמות כלל את ההזמנה, לא בצבע ולא בגודל. מי הגורם האחראי להחזרת הכסף לחיילים ומי צריך לטפל בבעיה. ( נשלחה ע"י מ' 20/10/2004 ) 5 .
תשובה: יש לבדוק פרטי ההזמנה אצל היצרן/הספק אם זה מה שרשום שהוזמן, אחראי מי שהזמין (הרס"פ). אם לא סופק מה שהוזמן, אחרי היצרן/הספק.  
שאלה: שלום, אני חייל בסדיר, המשרת בקרבי. רציתי לדעת, כאשר כל הסוללה שלנו משוחררת ביחד, אנו נמצאים בזמן אימון גדודי ולא תופסים קו כלשהוא, האם הצבא חייב לשלוח אוטובוס להביא אותנו לתחנה מרכזית קרובה. אני שואל עקב פשלה של היחידה שלי שהאוטובוס "שהוזמן" כביכול לא הגיע, ולא היו אוטובוסים נוספים שייקחו אותנו, האוטובוס הוזמן שעות הערב וזה גרם לבעיה זו. בסופו של דבר כולם הגיעו הביתה וזאת לאחר שמצאו טרמפ עם הסעה צהלי"ת אחרת, מוניות, טרמפים ודרכים אחרות, אך לא מההזמנה של הגדוד/אגד שלי. האם זה חוקי? מי אחראי על ההזמנות ואחראי שאהחיילים שיוצאים אחת לכמה כזמן יגיעו הביתה, ומהם הנהלים על זה? היכן ניתןם לקרוא על זה עוד? המון תודה על העזרה ( נשלחה ע"י ת' 27/8/2004 ) 6 .
תשובה: בהקשר לשאלתך, הרי צה"ל מחוייב להסעת חיילים ממוצבים ומקומות בהם אין תחבורה ציבורית. זאת גם בשל האיסור בפקודות הצבא לחיילים לנסוע בטרמפים. נראה כי במקרה שפירטת קרתה תקלה שאין היא מעידה על הכלל. בעקרון לכל גדוד או פלוגה יש אחראי לתיאום ההסעות. מכל מקום, היה ובעיית ההסעה לחופשות של חיילים המשרתים במקומות ללא תחבורה ציבורית (גבול לבנון, הר דב, איו"ש ועזה לדוגמא) לא תבוא על פתרונה ואין זה מקרה חד פעמי, זו סיבה טובה לפנייה לנקח"ל שנושא זה בתחום טיפולו  
שאלה: הנני בן יחיד ובשרותי הסדיר היה אסור לי לשרת מעבר לקו הירוק. במלואים שולחים אותי לעשות אבטחת ישובים מעבר לקו הירוק, וכל בקשתיי לבירור לגבי זכואיות של בן יחיד במלואים נתקלו בחוסר מענה. אשמח אם תוכלו להפנות אותי למקור שיפתור לי את השאלה הזאת אחת ולתמיד. ואם תוכלו לענות לי ישר זה יתקבל בברכה. ( נשלחה ע"י ד' 25/7/2004 ) 7 .
תשובה: תשובת מפקדת קצין מילואים ראשי: עד כה הייתה קיימת הבחנה בין שירות בן יחיד בסדיר לבין שירות בן יחיד במילואים, כך שבמעבר מסדיר למילואים הוסרו מגבלות השיבוץ. לאור ההנחיה החדשה בנושא נקבע כי חייל מיל' שהנו בן יחיד לא ישובץ ביחידה קדמית (אלא אם התנדב - ואז לא נדרשת הסכמת הוריו בשל היותו בגיר). לאור זאת החל מיוני 2004 לא משובצים בנים יחידים ביחידה קדמית, ובנים אשר מוצבים ביחידה קרבית (אשר שובצו טרם הנחייה זו) ויפנו בבקשה למעבר ליחידה עורפית - בקשתם תאושר.  
שאלה: האם מותר לבצע מבחני בר-אור יום אחרי יום? כאשר לכל אחד מהם משקל מכריע לגבי המשך השירות ( נשלחה ע"י ס' 5/3/2004 ) 8 .
תשובה: לצערנו, לא עלה בידינו לקבל תשובה מצה"ל או למצוא הנוהל. אנו מציעים כי תפנה לקשל"ר ולרופא היחידה שבידיהם יש בוודאי הנוהלים, שכן שניהם הגורמים המופקדים על מבחן הבר אור.  
שאלה: אני קצין ומתחיל את שנת הקבע הראשונה שלי בעוד כשבוע. לפני כחודש הועברתי לתפקיד שאיני מרוצה ממנו מפני שהוא אינו תפקידי הצבאי (הועברתי להיות מדריך בקורס שאינו מקצועי). 2 שאלות - א. מה זכויותי בנוגע להעברה מתפקיד זה כקצין וכאיש קבע ? ב. במידה וארצה להשתחרר מהצבא כעת (לפני שהשלמתי את שנת הר'), האם יש דרך לעשות זאת ללא הסכמת מפקדי (לדוגמא לשלם "קנס" או משהו כזה ? תודה ( נשלחה ע"י ג' 5/3/2004 ) 9 .
תשובה: לשאלה הראשונה : ראשית יש לבדוק את החוזה לחתימתך לקבע. אם זה לא במקצוע שלך, אזי למה נדרשת היותך בקבע. אם התפקיד אינו מוצא חן בעינך, אך בתחום המקצוע לו נדרשת בחתימה, אזי אין לך מה לעשות אלא לשכנע להעבירך לתפקיד אחר. לשאלתך השניה : חתימה לקבע מהווה חוזה אשר אם צד הפר אותו, רשאי הצד השני לתבוע בגין הפרתו. ראשית אנו מציעים כי תקרא בעיון את האמור בו, אולי מתאפשר לך להשתחרר בתשלום קנס כלשהו. במידה ולא, בדוק עם אכ"א אם ניתן לבטל ההסכם שבחוזה בהסכמה או בתשלום קנס ואז תחליט כיצד לנהוג.  
שאלה: רציתי לדעת האם למפקד שלי יש זכות לא לשחרר אותי לאזכרה של סבא שלי שהוא היה הבן אדם הכי קרוב אלי? ( נשלחה ע"י ר' 5/3/2004 ) 10 .
תשובה: בנסיבות שציינת, אין חובה עליו לשחררך. לגבי הסיבות אם לא ניתן היה לשחררך מחמת צורך דחוף צבאי או סתם מאי התחשבות, לא נוכל להביע דיעה. בעקרון, אם אין נסיבות מבצעיות שבגינן לא היה ניתן לשחררך, ראוי היה כי תשוחרר, אף אם אין עליו חובה.  
   1  2   הבא >>