כתובתו של עמוד זה באינטרנט:   http://www.hakshev.co.il/all_items.asp?type=2

כרגע הארכיון מכיל 54 מאמרים (עמוד 1 מתוך 6).

כ3000 פונים ביממה האחרונה לאתר "הקשב" ולדף המשרד !!   (21/5/2014)
עו"ד סמי איליה

הנה מעט מהדוגמאות חיילים קציני והורים -

- "כל הכבוד שהדאגה לחיילים לא העבירה אותכם על דעתכם ואתם יוצאים נגד תופעת הפירסום למרד בצבא"

- אני כאמא לחייל שוכנעתי שיש לנתק כל קשר עם כל המתנחלים בזכות הפירסום על נושא הפינוי. בני ביחידה קרבית וכל המחלקה שלו חושבת שיש להעביר את אלו שמציגים עצמם כלוחמים ברשת לשירות בקרייה שלא יפריעו לציבור כולו..."

- אמא של חייל שסייענו לו באמצעות "הקשב" : בזמן שאתה נלחמת כדי לעשות צדק לבני אחרים באינטרנט הורסים את המדינה על גב החיילים..."

- אני מ"פ בגדוד לוחם של חי"ר ונגאל מהשיטה לדרבן חיילים לוחמים למרוד בצבא. אם אמצא אחד כזה אעשה הכל להטיסו מהפלוגה..."

- "אני לוחם בגולני 8 חודשים בצה"ל ואני וחברים נפנה בשמחה גם את אלה הקוראים לעצמם קרביים שיסרבו פקודה חזרה אל האזרחות..."

- אב של חייל לוחם : מה לא עושים בשביל רייטינג. ככה זה המיעוט בעם שלא מצליח לשכנע אף אחד בהזיות שלו לארץ ישראל השלמה ולא מעניין אותו מעתיד המדינה מה הפלא שלא מטריד אותו להרוס הצבא. אז מצאו אלה כמה אתרים קיקיונים העובדים בשבילם והפכו אותם לשופר..."

- אמא של חייל : רק אצל היהודים בשביל סקופ מוכנים להחריב את הצבא מבפנים...

- לוחם מג"ב : אלה שמכים חיילים ומסכנים אותם יעשו הכל שלא ישאר זכר מהצבא או המשטרה כדי שימשיכו לדרדר את המצב..."


חייל או שוטר - מה הסיכוי שלך לצאת במשלחת לפולין ?   (26/4/2014)
עו"ד סמי איליה

מה פתאום משתתפי קורסי הפיקוד ומטה ? האם אלו שהוצאו לקידום הם באמת אלו שהכי נלחמו או הסתכנו ? תחשבו לבד .

כיוון שיש מספר מחזורים יש לקבוע קריטריון אחיד: בכל מחזור יצאו מכל יחידות השטח עד 90% ממכסת היוצאים. כמה מכל יחידה - תלוי בגודלה ובכל מחזור לבחור מי שטרם היה על פי המפתח הזה.


תקציב הביטחון : אל תפגעו בנכי צה"ל ובמשפחות השכולות !   (24/3/2013)
מאת: עו"ד (רו"ח) יעקב (קובי) זכאי שהינו נכה צה"ל ושותף במשרד עורכי הדין אפשטיין, חומסקי אסנת
במשרד הביטחון נלחמים על הגדלת תקציב המשרד, או לפחות על אי-צמצומו. במקביל, לא מתביישים במשרד לקצץ סכומים נכבדים מהוצאות הטיפול והשיקום של נכי צה"ל – תוך כדי שהם טוענים שההוצאות שוחקות את התעצמות הצבא. זה הזמן לעזור לאוכלוסיות החלשות – גם בתוך הצבא.
 
ערב עריכתו של תקציב חדש לשנת 2013 מתחדש לו ריטואל קבוע. בעוד משרד האוצר מצביע על הגידול בתקציב הביטחון, על שומנים ברי קיצוץ ועל העדר שקיפות בניהול התקציב, מצביעה מערכת הביטחון על מעגל האיומים הסובב אותנו ועל צורכי ההתעצמות הצבאית הנגזרים מהם. הגיעו הדברים עד כדי כך, שבסבבים קודמים האשימו הצדדים זה את זה בספינים שקריים, בהסתה פרועה ובסחיטה באיומים.
 
בעודם מתכתשים על היקפו של תקציב הביטחון הצבאי, הניסיון מלמד כי בכל הקשור לתקציבי אגף השיקום משלבים הניצים ידיים. במטרה לקצץ בהם סכומים נכבדים ולהעבירם לטובת צרכיה האחרים של מערכת הביטחון, אף לא היססו לטעון כי ההוצאה על טיפול ושיקום נכי צה"ל ומשפחות שכולות שוחקת את תקציב הביטחון ובאה על חשבון התעצמות הצבא. כך ממש!
אגף השיקום - וועדות רפואיות וקביעת פרופילים !   (20/1/2013)
עו"ד ריקי ישי (יועמ"ש בחיל הרפואה בדימוס)
מאחר ושאלות אלו נשאלות כאן הרבה להלן הפקודה המתייחסת לוועדות רפואיות, ערעור עליהן ובקשה לקביעת וועדה רפואית:
 
סמכויות ועדה רפואית
 
* תוקף סעיפים 8 עד 10 מה – 29 פבר' 96
 
8. ועדה רפואית מוסמכת לקבוע או לשנות, באופן זמני או באופן קבוע, את סעיפי הליקוי ואת הפרופיל הרפואי של החייל הנבדק על ידה, לרבות קביעה, כי החייל אינו כשר לשירות (פרופיל 21) או אינו כשר ארעית לשירות (פרופיל 24).
 
9. ועדה רפואית בדרג נמוך מוועדה רפואית פיקודית או חילית אינה מוסמכת לקבוע לחייל פרופיל 21 או פרופיל 24.
 
10. קביעת הוועדה הרפואית תועבר לבדיקת מקרפ"ר-ענף מיון רפואי, כמפורט בפ"מ 32.0402.
דגשים בטיפול הרפואי בחייל – הפקודה !   (12/1/2013)
מאת: עו"ד ריקי ישי (יועצת משפטית בחיל הרפואה בדימוס)
הנה לפניכם עיקרי הפקודה :
עבודה מועדפת - כל מה שרצית לדעת ולא ידעת איך לשאול...   (31/10/2010)
מאת Muadefet.com
מהו מענק עבודה מועדפת?
האם חיוב חיילים באכילת מצות מהווה פגיעה בזכויות חוקתיות ?   (31/3/2010)
סמי איליה,עו"ד
יכולנו בקלות להתעלם משאלה זו שהגיעה אלינו באימייל מחייל האמור "לעשות חג הפסח" בבסיס ולפטור הפונה בתשובה שאלה    הפקודות בצה"ל. שאלנו עצמנו האם באמת כה נורא הדבר לאכול מצות ולא חמץ שבוע ימים גם בבחינת מי שאינו שומר דת ומסורת. סברנו שלא יגרם שום עוול בשל כך, אך החלטנו "להרים את הכפפה" ולהתעמק משפטית בהיבט העקרוני בסוגייה.           
 
בטרם אתייחס לגופה של הסוגייה, אציין העובדה כי חיילים המחוייבים להישאר בבסיסם בחג מן הסתם כפופים הם לכל נוהלי הבסיס ונוהלי הצבא הן בשיגרה והן בחירום. שאלתי עצמי האם חובה זו חלה גם כשמדובר לכאורה בכפייה על החייל מה יכניס לפיו.
 
שאלתי חברים משפטנים, הקשבתי רוב קשב ל"מומחים" אשר הביעו דיעה לכאן ולכאן , בעד ונגד, בדקתי הדין והפסיקה והגעתי – לא תאמינו – למסקנה כי החובה המוטלת על חייל שאינו רוצה בכך לאכול מצות בחג הפסח, יכולה לפגוע בחירותו כאדם בן חורין גם במסגרת הצה"לית המאופיינת בהגבלת זכויות ובאורח חיים היררכי הכפוף לפקודות ונוהלים.
 
כפי שאנמק בהמשך, יש ואילוץ חייל מהו סוג המזון שעליו לאכול, יכולה להתפרש מחד ככפייה דתית ומאידך כהגבלת חירות אשר אינה מתחייבת מאורח השירות הצבאי.
פרשת תא"ל צ'יקו תמיר: לא בתאונה ולא בנזק לפח – כי אם באמינות עסקינן !   (21/6/2009)
מאת: אבירן איטח
עם מתן גזר דינו של בית הדין הצבאי המיוחד בקריה ביום 11.6.2009 בענינו של תא"ל צ'יקו תמיר, החלה מסכת של התגייסות קציני צבא בכירים בשירות פעיל ובמילואים אשר ביקרו – וחלקם אף במילים חריפות – את הרכב בית הדין בשל גזר הדין החמור שהוטל על קצין ערכי בעל עבר מפואר בשירות , תוך שהם מציינים כי קיים חשש שהדבר יביא לפרישתו של תא"ל תמיר מצה"ל.
 
ימים אחדים לאחר גזר הדין, פרשה זו והתגובות לה לא ירדו מכותרות העיתונים כמו גם מאתרי החדשות והטוקבקים ברשת.
 
יש שלא הבינו על שום מה נענש כה בחומרה קצין "רק בשל תאונה של נזק לפח" . אך פסיקת בית הדין לא היה בה דבר הקשור לפחחות ואף לא לעניני תעבורה- אלא דווקא לאמינות ולנורמות בהן חייבים מפקדים בצה"ל. הפרשה שהחלה כתאונה של נזק בלבד לפח, הולידה הכרעת דין וגזר דין חמורים באמירות השופטים ולא רק בענישה של תא"ל צ'יקו תמיר - אלא יש בה כדי ללמד אותנו שיעור גם על צה"ל החוקר את עצמו ועל מצ"ח אשר בעקבות גזר הדין ודברי השופטים שם, חלק מקציניו יהפכו בזמן הקרוב מחוקרים לנחקרים על פי הנחיית הפצ"ר.
 
אינני מכיר את תא"ל צ'יקו תמיר כלל ומוכן אני להניח כי קצין עתיר זכויות הוא. יחד עם זאת, הסוגייה העומדת על הפרק היא השאלה המדאיגה והמהדהדת - דווקא זו שלא נכתבה בגזר הדין אלא עולה מן האמור שם : האם זה כשל נקודתי של הנאשם החוקרים והסובבים מקרה זה או שמא – מדובר בנורמה הנתפשת כמותרת כשמדובר בנאשם שכולם חפצים ביוקרתו ומהו השיעור הנלמד מפרשה זו בכל הקשור לשיויון בהליכי חקירה בין אחרון הטוראים לבין הקצונה הבכירה...ובנקודה זו הצדק עם הפצ"ר שהחליט על ההליך הפלילי.
פנית לקב"ן בבעייה? כיצד ימליץ הקב"ן בענינך ?   (20/12/2008)
מתוך כתב העת "חברה ורווחה" -לאה סוכר ורוחלה עזמו
לאחרונה הוחלט בפרקליטות הצבאית בצה"ל לראשונה בתולדות הצבא, להעמיד לדין קצין בריאות הנפש בחשד שהתרשל משלא בדק כראוי אלא באופן שטחי ביותר תלונת חייל ובסופו של דבר החייל התאבד.
 
תלונות לא מעטות הגיעו מחיילים גם למערכת "הקשב" במשך השנים בדבר התיחסות קבנ"ים לתלונות .
 
במערך הרפואה בתחום בריאות הנפש בצה"ל מועסקים קבנ"ים (קציני בריאות הנפש) אשר תפקידם לתת מענה בתחום הטיפול הרפואי הנפשי בחייל. המערך בנוי משילוב של פסיכולוגים,פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים .
 
שתי שאלות מועלות לא אחת ע"י הפונים לטיפול. הראשונה - הכיצד לא התייחסו באופן הנצפה ע"י הפונה לתלונתו והשניה – מדוע יש מקרים שמפקדים אינם מיישמים את המלצת הקב"ן . מעיון במחקר בתחום המלצות ונימוקי קציני בריאות הנפש, יתכן וחלק מהתשובות נעוצות גם בנימוקים שהקבנ"ים מצרפים להמלצותיהם על אופן הטיפול בחייל.
 
המחקר, שנערך ע"י גב' לאה סוכר ממרכז לבריאות הנפש בצה"ל יחד עם דר' רוחלה עזמו מהאוניברסיטה העברית בירושלים - בא לבדוק את הנימוקים שמצרפים שקבנ"ים לאבחנה והטיפול בתלונת חיילים.
 
מצאנו שהמחקר הזה יכול לשפוך אור על חלק משאלות החיילים והוא בהחלט שימושי ויכול להצביע על דרך חשיבה של אותם קבנ"ים בבואם לטפל בתלונת חייל.
לפעמים די בפיהוק אחד כדי להוביל לפגיעה בתדמית הצבא !   (15/11/2008)

אירוע אחד שולי בטקס אזכרה ליצחק רבין ז"ל שנערך בבסיס חיל האויר ברמת דוד כאשר חייל אחד פיהק בקול ונשלח בשל כך ל...21 ימי מחבוש והכותרות באתרי האינטרנט, בטוקבקים ובבלוגים - וכך גם בתקשורת האלקטרונית פצחו במצעד "סקופ השנה". רק להמחשה: (לחץ כאן וכאן וכאן וכאן וכאן וכאן).
הכיצד אירוע אחד של חוסר נימוס של חייל בטקס כה חשוב יכול להעסיק את הטוקבקיסטים והתקשורת במדינה ?
 
ואולם התשובה אינה התעניינות יתר במעשה הפיהוק, אלא טמונה היא בשיקול הדעת של מפקד בסיס רמת דוד שראה לנכון בשל כך לשלוח את החייל ל21 ימי מחבוש בכלא.
 
ממה שניתן לקרוא בכותרות ומתחתן דומה שאיש אינו עוסק באקט הפיהוק אלא בתגובה לו עלידי אותו מפקד. ובתגובה לכתבה אחת אף הובאה תגובה המסבירה האירוע אשר מוטב ולא נאמרה :
 "בצה"ל הסבירו כי "לא היה זה הפיהוק שהפריע אלא העובדה שהחייל לא כיסה את פיו במהלכו".(ראה כאן)
 
פיהוק אחד מביש, תגובה שיצאה מפרופורציה והנה שוב נפגעת תדמית הצבא כולו בשל שיקול דעת של הפרט. מה שמלמד כי שימוש בכוח השררה רצוי כי יעשה בשיקול דעת ובמשורה תוך ראיית הנולד ושמירה תדמיתו של צה"ל גם באותם מיקרים אחרים המצדיקים זאת. מידה בתגובה היא התורה כולה.
   1  2   3   4   5   6   הבא >>